Choć wiele prac budowlanych można wykonać samodzielnie, to jednak zarówno przy budowie fundamentów, jak i wznoszeniu murów trzeba wesprzeć się doświadczeniem fachowców. Wielu prywatnych inwestorów decyduje się na budowę systemem gospodarczym, jednak projekty deweloperskie, zarówno dotyczące osiedli bloków, jak i domów muszą być wykonywane przez profesjonalistów. Tutaj liczy się nie tylko precyzja wykonania, ale również terminowość, gdyż każdy dzień zwłoki jest kosztowny. Dziś zatem przedstawimy prace budowlane, które nie mogłyby być wykonane bez pomocy fachowców. Generalnie wszystkie prace związane z wznoszeniem zewnętrznych ścian i ścian działowych, murowanych w domu muszą być wykonane przy współpracy z firmą budowlaną.
Po pierwsze: fundamentowanie
Żaden budynek nie mógłby stanąć bez solidnych fundamentów. Do ich wykonania potrzebne są właściwie wykonane szalunki, a także mieszanka betonowa, najczęściej chudy beton stosowany na folię przeciwilgociową i żelbeton z którego tworzy się ławy fundamentowe. Rodzaj zależny jest od rodzaju gruntu na którym stawiany jest budynek. Zdarza się, że najpierw trzeba wykonać odwodnienie i osuszyć teren. Bardzo często na terenach podmokłych wykonuje się fundamenty ze zbrojonego betonu z izolacją przeciwwilgociową. Niezależnie od tego czy stosuje się płytę fundamentową czy ławy fundamentowe najpierw konieczne jest wykonanie odpowiedniego wykopu pod fundament i tu niezbędnym sprzętem będą koparko ładowarki. Po wykopaniu fundamentu nadmiar ziemi można przewieźć do punktu odbioru odpadów budowlanych.
Po drugie: wznoszenie murów
Kolejnym ważnym etapem jest wznoszenie murów. Tutaj również potrzebna jest wiedza profesjonalisty. Najczęściej mury stawiane są z poziomu rusztowania. Przy wielokondygnacyjnych budowach cegły i pustaki mogą być dostarczane przy pomocy podnośników, co znacznie przyspiesza pracę. Szukając podnośnika teleskopowego w Warszawie, warto zajrzeć na stronę bozer.pl i przejrzeć ofertę najmu krótko i długoterminowego. Niezależnie od tego, jak długo trwają pracę zdecydowanie się na wypożyczony sprzęt jest korzystne, gdyż jest on dostarczany na miejsce prac, można skorzystać z kursów na operatorów dla swoich pracowników albo wynająć fachowca z uprawnieniami UDT, a ponadto dostępny jest pełen serwis urządzeń. Tempo prac profesjonalistów to ok. pół godziny na metr kwadratowy powierzchni, zatem ściany dosłownie rosną w oczach. Oczywiście tak szybkie tempo możliwe jest przy zastosowaniu wyżej wymienionych sprzętów. Miniżuraw lub teleskopowy podnośnik będzie tu niezbędny.
Po trzecie: wykonywanie pokrycia dachowego
Jeśli inwestor chce mieć dobrze wykonane pokrycie dachowe, to i tutaj powinien skorzystać z oferty specjalistów. Dekarz może doradzić najlepsze rozwiązanie w ramach dostępnego budżetu. Czasem wydaje nam się, że najdroższa opcja jest jedynym słusznym rozwiązaniem, jednak fachowiec zna techniki krycia dachu, które pozwalają uzyskać pożądany efekt również przy pomocy nieco tańszych komponentów, np. gontu bitumicznego czy blachy trapezowej. Tutaj kluczowe znaczenie ma prawidłowe i szczelne przybicie materiałów. Precyzję pracy ułatwiają dodatkowe zabezpieczenia, z kolei na jej szybkość wpływa stosowanie podnośników, dzięki którym materiał może być na bieżąco dostarczany do fachowca.
Po czwarte: wykończenie obejścia domu, czyli układanie kostki brukowej
Ostatni rodzaj prac nie dotyczy wznoszenia czy wykończenia budynków, ale obejścia domu. Układanie kostki brukowej wbrew pozorom nie należy do zadań łatwych, a naszej tezy nie trzeba długo udowadniać. Wystarczy przyjrzeć się jak wiele tego typu wykończeń po krótkim czasie pozostawia wiele do życzenia. Kostka się podnosi i zamiast równego wjazdu mamy tor przeszkód. Błędy popełnione na etapie wykonania niestety bardzo szybko wychodzą, dlatego trzeba zatrudnić firmę, która ma dobre opinie, a niekoniecznie najkorzystniejsze ceny. Oszczędność może być pozorna, gdy po kilku latach fuszerkę będzie trzeba poprawiać. Przy wykonaniu kostki brukowej końcowym etapem jest zawsze użycie wibratora płytowego, który utrwali efekt. Jeśli podejmujecie się układania kostki samodzielnie, to koniecznie musicie zaopatrzyć się w takie urządzenie, a także zagęszczarkę wibracyjną.
Niewątpliwie są takie prace budowlane, które nie mogą być wykonane bez pomocy fachowców. Wykończenie elewacji czy wnętrza domu można już wykonać samodzielnie.