Dom i Ogród

Skrzynki na listy i ich samodzielna naprawa

Skrzynki na listy i ich samodzielna naprawa

Pomimo tego że skrzynka na listy wydaje się stosunkowo prostym i niezawodnym urządzeniem, to jednak z biegiem czasu, trudnych warunków użytkowania lub aktów dewastacji i ona może ulec awarii. Jak naprawić zepsutą skrzynkę na listy? Czy w ogóle jest to możliwe, czy jednak trzeba myśleć o zakupie nowej skrzynki oddawczej?

Typowa usterka – zepsuty zamek

Uszkodzony zamek ryglowy w skrzynce na listy, to jedna z najczęściej powtarzających się usterek. Zamek może ulec awarii z kilku powodów: zatarcia mechanizmu, dostania się do wnętrza zanieczyszczeń, korozji, złamanego kluczyka, którego część pozostała we wkładce, czy próbie wyłamania. Jakiekolwiek widoczne uszkodzenia, wskazujące na próbę pokonania zamka śrubokrętem lub wytrychem, powinny być wskazówką do szybkiej wymiany zamka na nowy. Również trudności w jego otwieraniu mogą wskazywać, że koniec jego żywota jest bliski. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

  • Nasmarowanie zamka skrzynki na listy – metaliczne dźwięki, utrudnione wkładanie i wyjmowanie klucza z zamka, może być spowodowane zanieczyszczeniami, które dostały się do środka. Aby je usunąć, należy użyć preparatu penetrującego, który oczyści wkładkę od środka oraz klucz. Następnie zamek należy nasmarować, poprzez wpuszczenie do środka kilku kropel oleju maszynowego lub silikonowego i wprowadzenie klucza, który rozprowadzić lubrykant równomiernie. Olej silikonowy nie brudzi, jest bezbarwny i dobrze zabezpiecza powierzchnie przed wilgocią.

  • Wymiana wkładki na nową – jeśli smarowanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, należy wymienić zużytą wkładkę zamka na nową. Warto to zrobić jeszcze wtedy, kiedy możliwe jest w miarę bezproblemowe otwarcie przy pomocy kluczyka. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wyłamanie zamaka śrubokrętem. Jednak wiąże się z tym pewne niebezpieczeństwo uszkodzenia stali, w której zamek jest osadzony.

Uszkodzona skrzynka lokatorska

Znacznie częściej niszczone są skrzynki lokatorskie, montowane wewnątrz bloków i kamienic. Spowodowane jest to większą liczbą osób zamieszkujących takie obiekty i ich zróżnicowaniem społecznym. Dewastacje dokonywane pod wpływem alkoholu lub „z nudów”, mogą oznaczać wysokie koszta naprawy. Na szczęście, uszkodzenie pojedynczej lub nawet kilku skrytek, nie wymaga wymiany całej skrzynki. Producenci przewidując takie wypadki, posiadają w sprzedaży najważniejsze części zamienne do skrzynek lokatorskich:

  • drzwiczki skrytek,

  • zawiasy,

  • zamki ryglowe.

Wymiana poszczególnych elementów jest prosta i możliwa do przeprowadzenia z użyciem podstawowych narzędzi: śrubokręta i kombinerek. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo dewastacji skrzynki na listy, warto ją objąć zasięgiem monitoringu video. Jeżeli taka instalacja nie występuje na terenie obiektu, można zamocować na ścianie atrapę kamery. Jest to rozwiązanie tanie, a również skuteczne.

Artykuł partnera: Skrzynkipocztowe24.pl

Similar Posts