Styropian to popularny materiał izolacyjny stosowany do ocieplania budynków. Sprawdza się zarówno na stropy, jak i ściany. Nadaje się również do izolacji zadaszenia i strychów. Trzeba wiedzieć, że styropian występuje w kilku odmianach i może mieć różne parametry. O tym, jak to wygląda w szczegółach, piszemy poniżej.
Z czego powstaje styropian do dociepleń?
Styropian to inaczej polistyren ekspandowany. Powstaje w procesie spieniania twardych granulek polistyrenu za pomocą pary. Najpierw z ropy naftowej powstaje styren, a następnie po zmieszaniu z wodą i gazem polistyren. Jest bardzo lekki, bo w 97-98% składa się z pęcherzyków powietrza.
Tradycyjny styropian do termoizolacji jest biały lub jasnoszary. Jeśli do jego produkcji dodaje się grafit, zyskuje taki właśnie kolor. Ma wtedy lepsze parametry izolacyjne (niższy współczynnik przenikalności cieplnej lambda)
Największe zalety styropianu do termoizolacji
Styropian to względnie tani materiał do termoizolacji. Jest odporny na zawilgocenie (poniżej 2%) – nie będzie wchłaniać wody i tym samym gnić. Pod wpływem działania ognia będzie się topić i odkształcać, ale nie zapali się – to materiał samo gasnący.
Styropian cechuje też izolacja akustyczna. Stosowany jest do wygłuszania pomieszczeń. Ułożony na stropach skutecznie tłumi dźwięki pomiędzy poziomami w budynku.
Jak gruby powinien być styropian do dociepleń?
Obecnie dużą wagę przywiązuje się do tego, by budynki mieszkalne były dobrze ocieplone. Podyktowane jest to w dużej mierze względami ekologicznymi i finansowymi. Jeśli styropian do termoizolacji ma odpowiednią grubość, koszty ogrzania budynku i emisja CO2 będą niższe.
Kupując styropian, należy zwracać uwagę na współczynnik lambda. Współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku białego styropianu oscyluje w granicach ok. λ ≤ 0,04. Styropian energooszczędny z grafitem może mieć współczynnik przewodzenia ciepła nawet λ ≤ 0,03. Trzeba też zwracać uwagę na to, by był to produkt przeznaczony do ścian. Styropian podkładowy będzie mieć gorsze parametry i nie nadaje się do fasady.
Jeszcze 15 lat większość właścicieli domów ocieplała je styropianem o grubości 8 lub 10 cm. DZiś do ocieplenia murów najczęściej wybiera się styropian o grubości 15 cm lub więcej. Co więcej, w domach energooszczędnych i pasywnych często stosuje się grubsze płyty, bo nawet do 20 cm. Można też wybrać styropian grafitowy i położyć cieńsze płyty. Nie oznacza to jednak, że ocieplenie będzie tańsze, ponieważ styropian z dodatkiem grafitu jest droższy od tego w kolorze białym.