–
Warto wiedzieć, że RS485/422 (RS – Recommended Standard) to oznaczenia odnoszące się do interfejsów służących do cyfrowej transmisji danych. Oba układy interfejsowe są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, do łączenia ze sobą różnych urządzeń. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!
RS485/422 – jedne z najpopularniejszych układów interfejsowych
Standardy RS485/422 umożliwiają transmisję różnicową, jednak w standardzie RS422 możliwe jest wykorzystanie jednego nadajnika i dziesięciu odbiorników, a w standardzie RS485 liczby te są zdecydowanie większe. Wynika to z tego, że w pierwszym przypadku połączenie, czyli linia różnicowa, jest jednokierunkowe, a co za tym idzie, jeden punkt steruje całą linią. Z kolei w drugim przypadku połączenie jest szyną dwukierunkową, co umożliwia sterowanie za pomocą każdego przyłączonego punktu. Jeżeli chodzi o dodatkowe różnice, to układy te różnią się rodzajem transmisji, maksymalną odległością, zaangażowanymi złączami, topologią oraz maksymalną liczbą podłączonych urządzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele urządzeń może działać w obu standardach. Tak jest choćby z układem interfejsowym SN75176BDR marki Texas Instruments.
Układy interfejsowe RS485/422 – specyfikacja
Nie ma wątpliwości, że układy interfejsowe RS485/422 można traktować jako jedną kategorię. Niemniej róznice pomiędzy nimi takżę są ewidentne, o czym świadczy choćby poniższa specyfikacja każdego z nich.
Specyfika interfejsu RS422 wygląda następująco:
- rodzaj transmisji – full-dupleks,
- maksymalna odległość – 1200 metrów (przy 9600 bitach/s),
- zaangażowane złącza – TxA, TxB, RxA, RxB, GND,
- topologia – punkt-punkt,
- maksymalna liczba podłączonych urządzeń – jedno (z dziesięcioma w trybie odbioru)
Z kolei w przypadku interfejsu RS485 parametry wyglądają w ten sposób:
- rodzaj transmisji – half-duplex (2 przewody), pełny dupleks (4 przewody)
- maksymalna odległość – 1200 metrów (przy 9600 bitach/s),
- zaangażowane złącza – DataA, DataB, GND,
- topologia – wielopunktowa,
- maksymalna liczba podłączonych urządzeń – 36 (z przekaźnikiem więcej, zwykle nawet do 256)
Jeżeli chodzi o konkretne modele układów działających standardzie RS485/422, wybór jest duży. Na wyróżnienie zasługuje SP3485EN-L/TR – propozycja marki UMW. Równie polecanym elementem jest wspomniany już wcześniej interfejs SN75176BDR od Texas Instruments.