Odkręcanie śrub w teorii wydaje się prostą czynnością. Gdy jednak jest ich bardzo dużo lub są mocno zapieczone, wtedy pojawiają się problemy i wydłuża czas pracy. W takim przypadku najlepiej skorzystać z klucza udarowego na akumulator. Urządzenie takie szybko i bez żadnego wysiłku odkręcą każdą, nawet bardzo oporną śrubę. Dodatkowo dzięki zasilaniu akumulatorowemu możemy wykonać pracę w każdym, nawet trudno dostępnym miejscu.
Elektronarzędzia akumulatorowe z roku na rok zyskują na popularności. Fachowcy i amatorzy cenią sobie ich mobilność i lekkość, która bardzo ułatwia różne prace. Są one zasilane akumulatorami lub bateriami, dzięki czemu nie potrzebują kabli i dostępu do prądu. Takie elektronarzędzia jak wiertarki, wkrętarki czy też klucze udarowe powstały w celu zwiększenia wygody użytkownika oraz przyspieszenia prac naprawczych, remontowych oraz montażowych.
Największą zaletą narzędzi akumulatorowych jest ich mobilność umożliwiająca pracę w każdym miejscu i dająca dużą swobodę użytkownikowi. Dodatkowo kompaktowa budowa i niewielka waga elektronarzędzi wpływają na wydajność pracy. Brak przewodów sprawia, że można nimi swobodnie manewrować i działać pod różnymi kątami na ograniczonej przestrzeni. Nowe generacje narzędzi akumulatorowych coraz częściej są wyposażone w silniki bezszczotkowe. Rozwiązanie to wyraźnie redukuje masę urządzenia, poprawia wydajność pracy i przekłada się na mniejszą awaryjność działania.
Klucz udarowy – do czego służy?
Klucz udarowy to narzędzie najczęściej kojarzone z warsztatem samochodowym lub wulkanizacyjnym. To dość właściwe skojarzenie, ponieważ urządzenia te są wykorzystywane przede wszystkim do wkręcania lub przykręcania śrub w miejscach łatwo dostępnych. Ich podstawową zaletą jest wykonanie tej czynności szybko i bez użycia siły fizycznej. Klucze udarowe dostępne są w różnych wariantach, różnią się między sobą siłą działania, a dokładniej momentem obrotowym. Narzędzia te mogą pracować na prąd, akumulator lub współpracować ze sprężarką. Klucze udarowe należy dobierać do przewidywanych zastosowań. Ich charakterystyka i zastosowanie są bardzo zróżnicowane. Klucze pneumatyczne do samochodów ciężarowych powinny mieć większy moment obrotowy niż te stosowane do mniejszych aut osobowych.
Klucz udarowy – najważniejsze parametry
Wybór klucza udarowego akumulatorowego powinien być przede wszystkim uzależniony od jego przeznaczenia. Jeśli ma służyć do odkręcania i przykręcania kół w samochodzie oraz czasami do innych czynności, wtedy wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie z maksymalnym momentem obrotowym do 400 Nm dla odkręcania i 200 Nm do przykręcania. Klucz udarowy musi pracować w obydwu trybach.
Bardzo ważnym parametrem tego urządzenia jest możliwość regulacji momentu obrotowego, czyli siły, z jaką klucz udarowy działa na śrubę. W większości przypadków wystarczająca jest trójstopniowa regulacja skokowa. Natomiast do częstszego i bardziej profesjonalnego użytku lepiej wybrać narzędzie z dokładniejszą regulacją momentu obrotowego i prędkości obrotowej.
Zawodowi wulkanizatorzy na co dzień zajmujący się wymianą kół wykorzystują klucze z dynamometrem lub klucze kątowe umożliwiające pracę w trudno dostępnych miejscach. Wybierając takie urządzenie, warto także wziąć pod uwagę jego silnik. Jeśli chcemy, aby narzędzie było trwałe i dłużej nam służyło, najlepiej zdecydować się na model z silnikiem bezszczotkowym. Natomiast jeśli zamierzamy klucz udarowy akumulatorowy zabierać ze sobą w teren, dobrze jest wybrać model z walizką i zapasowym akumulatorem. Dodatkowo klucz udarowy najlepiej kupować w zestawie z nasadkami do różnych rozmiarów śrub.
Klucz udarowy akumulatorowy – mobilny i przydatny
Klucz udarowy akumulatorowy do kół jest bardzo przydatny, jeśli dużo podróżujemy lub mamy warsztat. Dzięki temu, że nie potrzebujemy sprężarki, ani gniazdka elektrycznego, możemy go użyć wszędzie, gdzie chcemy, np. poza warsztatem, w trasie lub na drodze. Bardzo ważną kwestią w takim urządzeniu jest rodzaj baterii. Istotne jest, aby była wytrzymała i nie wymagała zbyt częstego ładowania.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kształt klucza udarowego. Najporęczniejsze i wygodne w użytkowaniu są modele o profilu „T”. Dobrze jest także, gdy urządzenie posiada wyprofilowaną rękojeść lub gdy jest ona pokryta materiałem antypoślizgowym. Niektóre modele, po wymianie nasadki udarowej na bit, umożliwiają również mocowanie wkrętów. Klucze udarowe, inaczej niż wiertarki, nie mają blokady spustu pozwalającej na pracę bez trzymania palca. W tych urządzeniach spust służy najczęściej do zmiany kierunku obrotów. Dodatkowo niektóre modele mogą być wyposażone w elektroniczny hamulec lub diodę podświetlającą miejsce wkręcania.
Klucz udarowy akumulatorowy to praktyczne urządzenie, które może być wykorzystywane w przydomowym warsztacie, w zakładzie wulkanizacyjnym lub do naprawy maszyn czy też samochodów. Mobilność i niewielka waga tego narzędzia akumulatorowego sprawia, że wykręcanie i wkręcanie śrub jest szybsze i prostsze.