Obiekty ze stali cieszą się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców oraz rolników. To właśnie wysoka funkcjonalność takich budynków oraz ich liczne zalety sprawiają, że są one bardzo chętnie wybieranymi inwestycjami. Ile czasu jest potrzebne na wzniesienie hali stalowej?
Załatwienie podstawowych formalności
Kwestia formalności nie obejmuje samego etapu budowy hali stalowej, ale trzeba mieć ją na względzie już na etapie planowania inwestycji, ponieważ oczekiwanie na takie dokumenty, jak np. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może trwać do pół roku. Weryfikacja złożonego już wniosku o wydanie pozwolenia na budowę trwa do 65 dni, natomiast otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy ok. 2 miesiące. Należy pamiętać, że powyższe terminy dotyczą kompletnie złożonych dokumentacji niewymagających dalszego uzupełnienia.
Hale stalowe – wykonanie fundamentów
Dobrze zrobione fundamenty to podstawa. Jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania inwestycji, zleceniobiorca musi poznać dokładne przeznaczenie budynku, aby mógł przygotować odpowiednie fundamenty oraz podbudowę pod posadzkę. Jest to bardzo istotne z uwagi na późniejszą wytrzymałość samej posadzki, jak również całej konstrukcji. Jeśli w budynku będą użytkowane ciężkie maszyny oraz będą się po nim przemieszczać masywne środki transportu, to podłoże musi zapewnić co najmniej wystarczającą nośność, aby całość była charakteryzowała się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Samo wykonanie fundamentów oraz podbudowy dla dużych powierzchni przemysłowych (powyżej 2000 m2) zajmuje profesjonalnym firmom ok. 4 do 6 tygodni.
Budowa hali stalowej – montaż konstrukcji i prace wykończeniowe
Proces montowania wszystkich elementów konstrukcyjnych wykonywany jest bardzo sprawnie przez wykwalifikowanych pracowników. Jednak nie jest to jedyna kwestia, która wpływa na szybkość budowy obiektu. Kluczowym czynnikiem jest fakt, że montaż odbywa się przy użyciu prefabrykowanych elementów wysokiej jakości. Prefabrykowane hale stalowe – jak sama nazwa wskazuje – powstają z wielkowymiarowych elementów wytwarzanych w specjalnych fabrykach. Dzięki nowoczesnej technologii produkcyjnej na plac budowy dostarczane są gotowe elementy, które następnie są ze sobą łączone. Czas trwania tego procesu uzależniony jest od wielkości powstającego obiektu. Montaż dużych obiektów trwa średnio ok. 2 miesiące. Długość wykonywania prac wykończeniowych wewnątrz hali stalowej jak i wokół niej (zagospodarowanie terenu) zależy od poziomu skomplikowania projektu oraz indywidualnych ustaleń z inwestorem.
Jedna firma jest równoznaczna z krótszym czasem realizacji całej inwestycji
Na szybkość budowy obiektu stalowego bardzo duży wpływ ma firma, której powierzone jest zlecenie. Bardzo istotnym jest w tym przypadku wybór przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego we wznoszeniu konstrukcji stalowych, które wykona całą inwestycję kompleksowo. Wybierając taką firmę, jak np. Borga (https://www.borga.pl/hale-stalowe/), można mieć pewność, że hala zostanie oddana do użytku w możliwie jak najkrótszym czasie.