Dom i Ogród

Jak zadbać o konserwację drewnianych mebli ogrodowych?

Jak zadbać o konserwację drewnianych mebli ogrodowych?

Drewniane meble ogrodowe mogą być wizytówką Twojego przydomowego ogródka. Żeby jednak utrzymać efekt na dłużej, niezbędna jest odpowiednia konserwacja. Dowiedz się, jak zadbać o drewno przy pomocy wysokiej jakości produktów do konserwacji drewna.

Impregnaty, oleje czy cała gama lakierów – to najważniejszy arsenał każdego, komu marzy się trwały i estetyczny zestaw mebli ogrodowych z drewna. Sprawdź, czego potrzebujesz do ochrony, a także kiedy dokonywać renowacji i konserwacji drewna.

Co jest potrzebne do ochrony drewna?

Najczęściej stosowane produkty do ochrony drewna to impregnaty oraz oleje. Wynika to z faktu, że oba rodzaje produktów posiadają właściwości konserwujące drewno. Przede wszystkim warto zauważyć, że pierwsze naniesione warstwy impregnatów czy olejów mocno wsiąkają w strukturę drewna. Dzięki temu ten naturalny materiał na dłużej zachowuje swoją twardość, a także jest odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak:

  • insekty, np. korniki;
  • padający deszcz czy warstwa śniegu zimą;
  • mikroorganizmy, ale też mech czy porosty.

Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć niszcząco na drewno. Dlatego z myślą o ochronie budulca stosuje się olej bądź impregnat. Pierwszy ze środków pozostawia lepszy efekt wizualny na meblach, ale jednocześnie nie jest tak trwały, wobec czego wymaga częstszego stosowania. Z kolei impregnat to zabezpieczenie drewna nawet na kilka lat. W tym czasie materiał może jednak niszczeć, dlatego do kolejnej grupy produktów do konserwacji zaliczymy farby, lazury czy zestaw wosków. Produkty te łączy przede wszystkim fakt, że stanowią warstwę ochronną na powierzchni drewna. Dzięki temu meble nie tylko wyglądają lepiej, ale są także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie odpowiednich farb znacząco ułatwia również czyszczenie drewna.

Wszystkie te profesjonalne produkty znajdziesz w sklepie online MBK sklep na stronie https://mbksklep.pl.

Nie tylko do mebli

Farby, lazury, oleje i pozostałe produkty do drewna możesz wykorzystać także do skutecznej konserwacji innych drewnianych elementów na Twojej posesji. Nie zapominaj, że podobnej ochrony wymagają chociażby drewniane domki i szopki, altany ogrodowe czy nawet narzędzia. Nie pomijajmy również tarasów, które jeśli nie są wykonane z betonu lecz z drewna, wymagają szczególnej ochrony. Każdego dnia, zwłaszcza w miesiącach letnich, drewniany taras narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, odpryski czy uderzenia. Dlatego przed otwarciem sezonu na grilla warto zadbać o zabezpieczenie tarasu warstwą oleju bądź jednego z innych produktów konserwujących.

Similar Posts