Porady

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Prace pielęgnacyjne na trawniku na zimie, należy rozpocząć wczesną wiosną, gdy tylko pozimowa gleba będzie już sucha. Razem z całą przyrodą budzi się do życia też trawnik. Na początku marca oraz kwietnia, można zacząć wykonywać pierwsze czynności, które sprawią, że murawa będzie soczyście zielona i gładka. Trawnik po zimie potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, żeby prezentował się po prostu pięknie. 

Usuwanie kretowisk i pleśni śniegowej

Zacznij od usunięcia zniszczeń. Które wystąpiły w czasie zimy. W dalszej kolejności wyrównaj glebę, na której mogły pojawić się kretowiska. Dzięki rozgarnięciu kopców ziemi można wyeliminować łyse plaski, które sprawiają, że trawnik po zimie wygląda niezbyt ładnie. Gdy jednak doszło do ubytków, to należy dosypać ziemię do poziomu trawnika, odpowiednio ją udeptać oraz wzruszyć przy pomocy grabi. Teraz już możesz dosiewać trawę. Pamiętaj jednak o tym, że powinna mieć ona skład możliwie zbliżony, do wcześniej posadzonej trawy. Nie martw się tym, że początkowo nowa trawa będzie jaśniejsza niż ta, którą siałeś w poprzednim roku. Z czasem ta różnica się wyrówna. 

Teraz przyszła pora na usunięcie pleśni śniegowej. Co to takiego? To groźna grzybowa choroba trawnika. Jej przyczyną jest długo utrzymująca się pokrywa śniegu. Najbardziej są na nią narażone rośliny: kostrzewa czerwona Festuca rubra i życica trwała Lolium perenne. Jeżeli zaatakowała je pleśń grzybowa, to są na nich brunatne plamy, zazwyczaj obłożone jasną grzybnią. Trawa w chorobowo zmienionych miejscach obumiera. Żeby się pozbyć tej choroby, należy usunąć spleśniałą trawę  i wybrać warstwę podłoża, na którym rosła. Wyczyszczone miejsce trzeba spryskać preparatem chemicznym i uzupełnić powstałą lukę przez dosypanie świeżej ziemi.

Grabienie liści i wałowanie na trawniku po okresie zimowym

Trawnik po zimie należy oczyścić z zalegających liści oraz obumarłych źdźbeł trawy, które tworzą zbity filc. Najlepiej będzie to zrobić za pomocą grabi ogrodowych o ostrych zębach lub grabi wachlarzowych. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko liści, ale również dotlenisz murawę. Woda i substancje odżywcze będą lepiej przenikały do gleby. W kwietniu gleba bardzo dokładnie wchłonie zastosowane nawozy. Teraz przyszedł czas na wałowanie trawnika. Przy pomocy wału, o wadze 70 – 100 kg, dociska się wystające kępki i wyrównuje się przy okazji wszystkie nierówności trawnika po zimie. Wałowanie ma korzystny wpływ na rozwój roślin, ponieważ lepiej rozkrzewiają się i ukorzeniają. Najlepiej wykonywać go na lekkich glebach. 

Similar Posts