Osoby zainteresowanie zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego coraz częściej decydują się na skorzystanie z oferty deweloperów już na etapie budowy. To niewątpliwie niesie za sobą większe ryzyko, natomiast można je zminimalizować. Służą do tego mieszkaniowe rachunki powiernicze. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.
Czym jest mieszkaniowy rachunek powierniczy?
Patrząc na to, jak atrakcyjną ofertę mają deweloperzy w Kościanie, nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i to często jeszcze na etapie budowy. Kiedy inwestycja nie jest jeszcze skończona, albo prace budowlane jeszcze się nie rozpoczęły, znaczna część nabywców ma poważne obawy. Te dotyczą najczęściej utraty pieniędzy. Wielu z nich obawia się, że wpłaci deweloperowi pieniądze, a ten nie zakończy inwestycji. Żeby temu zapobiec przede wszystkim trzeba zawsze dokładnie sprawdzić inwestora, a także założyć rachunek powierniczy. Służy on do prowadzenia warunkowych rozliczeń między kupującym a sprzedającym.
Mieszkaniowy rachunek powierniczy pozwala zmniejszyć ryzyko związane z zakupem nieruchomości od dewelopera. Można otworzyć go w banku, który następnie sprawuje nad wpłaconymi środkami pełny nadzór i kontroluje ich wypłatę. Warto zwrócić uwagę na to, że wykorzystanie rachunku powierniczego w transakcjach między deweloperem a nabywcą nieruchomości chroni przede wszystkim interesy tego drugiego.
Kiedy najczęściej ma zastosowanie?
Osoby, które zdecydowały się kupić mieszkanie na jednym z osiedli, jakie budują deweloperzy w Kościanie, często zastanawiają się nad tym, czy nie skorzystać z mieszkaniowego rachunku powierniczego. To dotyczy zwłaszcza tych inwestycji, które są dopiero na początkowym etapie, a do oddania nieruchomości do użytku pozostaje jeszcze sporo czasu. Mieszkaniowe rachunki powiernicze mają najczęściej zastosowanie właśnie w takich przypadkach.
Rachunki bankowe służące do warunkowych rozliczeń to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim osobom, które decydują się zakupić mieszkanie w budowie. W praktyce wygląda to tak, że wpłacają na nie środki, a następnie – po spełnieniu wszystkich warunków – może wypłacić je deweloper. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem i zależy od etapu, na jakim znajdują się prace budowlane.
Mieszkaniowy rachunek powierniczy – co warto wiedzieć?
Chcąc skorzystać z mieszkaniowego rachunku powierniczego, warto wiedzieć, że te mogą mieć różną konstrukcję. Zgodnie z ustawą deweloperską, rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty. Co to oznacza? Kiedy mieszkaniowy rachunek powierniczy jest otwarty, deweloper może wypłacać środki jeszcze w trakcie budowy. Odbywa się to na podstawie wykonania poszczególnych etapów, których realizacja musi być zgodna z wcześniej ustalonym harmonogramem. Nad wszystkim oczywiście czuwa kierownik budowy.
W przypadku mieszkaniowego rachunku powierniczego zamkniętego, wypłata środków ma miejsce dopiero wówczas, gdy deweloper udokumentuje wykonanie wszystkich prac zawartych w umowie. To znaczy, kiedy nieruchomość będzie gotowa do oddania do użytku.