Porady

Najpopularniejsze błędy podczas malowania ogrodzenia domu – czego unikać?

Najpopularniejsze błędy podczas malowania ogrodzenia domu – czego unikać?

Ogrodzenie domu jest ważnym elementem każdej posesji z kilku powodów. Nie tylko wyznacza jej granicę, ale także zapewnia bezpieczeństwo i prywatność. Może również stanowić ozdobę domu, wyróżniając się na tle okolicznej architektury lub wręcz przeciwnie – pięknie uzupełniając estetykę fasady budynku. By jednak cieszyć się doskonałym wyglądem ogrodzenia, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Dobrej jakości farba do drewna i metalu czy poprawny sposób malowania to absolutna podstawa. Oto kilka błędów, których należy unikać podczas dbania o przydomowe ogrodzenie.

1. Wybór niskiej jakości farby do drewna i metalu

Nie ma nic złego w byciu oszczędnym, ale jeśli zależy nam na wysokiej estetyce przydomowego ogrodzenia, która cieszy właścicieli posesji przez lata, farba do drewna i metalu powinna być dobrej jakości. Przy jej wyborze nie warto kierować się wyłącznie ceną. Tania farba zdecydowanie trudniej się nakłada, jest nietrwała i mało wydajna. Wysokiej jakości produkt będzie nie tylko świetnie krył ogrodzenie, ale także utworzy powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne czy oddziaływanie czynników atmosferycznych – płot dłużej będzie prezentować się niezwykle estetycznie.

2. Zakup tanich narzędzi malarskich

Ten punkt łączy się nieco z opisanym wcześniej błędem. Nie wszystkie pędzle malarskie są sobie równe. Tanie, niskiej jakości narzędzia będzie utrudniać pracę nawet z najlepszą farbą do drewna i metalu – mogą gubić włosie, nabierać nieodpowiednią ilość produktu czy też źle rozprowadzać emalię. Zakup dobrej jakości pędzli zaprocentuje w przyszłości – będzie można je wykorzystywać podczas wielu innych prac malarskich.

3. Brak przygotowania ogrodzenia do malowania

Wszystkie powierzchnie, które planujemy pomalować, muszą być odpowiednie przygotowane przed nakładaniem świeżej warstwy farby do drewna i metalu. W pierwszej kolejności należy usunąć starą, łuszczącą się powłokę. Następnie warto sprawdzić, czy ogrodzenie nie jest uszkodzone, nie ma luźnych elementów lub poważnych ognisk korozji. Wszelkie nieprawidłowości warto jak najszybciej usunąć. Ostatni krok przed gruntowaniem malowanej powierzchni polega na jej dokładnym odtłuszczeniu i wyczyszczeniu.

4. Malowanie w złych warunkach pogodowych

Nawet najlepszy malarz może być niezadowolony z efektów swojej pracy, jeśli będzie prowadził ją w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej malować ogrodzenie przy łagodnej pogodzie, bez deszczu, ale też nadmiernego nasłonecznienia. Warto unikać miesięcy, w których występują ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury.

Similar Posts