Porady

Jak szkoła może skorzystać na uzyskaniu certyfikatu LEED?

Jak szkoła może skorzystać na uzyskaniu certyfikatu LEED?

Zielone budownictwo to coraz silniejszy trend na świecie, ale i w Polsce. Ekologiczne nie muszą być tylko obiekty prywatne, równie szkoły mogą skorzystać na byciu eko. Potwierdzeniem ekologicznego projektu jest odpowiedni certyfikat, np. LEED.

Dziś po prostu nie wypada nie być eko. Szczególnie szkoły powinny o to zadbać, ponieważ wychowują młode pokolenie. Dyrektor placówki powinien zatem wziąć pod uwagę możliwość uzyskania specjalnego certyfikatu zielonego budownictwa. Najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy to certyfikat LEED. Może go zdobyć zarówno placówka już istniejąca, jak i dopiero projektowana. Poniżej zebraliśmy najważniejsze korzyści dla szkoły wynikające z posiadania certyfikatu LEED.

 

Większy komfort termiczny uczniów

 

Wysoka efektywność energetyczna budynku szkoły w połączeniu z łatwym regulowaniem temperatury w obiekcie zapewni uczniom wysoki komfort podczas przebywania w szkole (nie będzie im ani za gorąco, ani za zimno). Do tego zmniejszy się zużycie energii, a więc placówka będzie mogła ograniczyć wydatki.

 

Zwiększenie roli naturalnego oświetlenia

 

Najlepsze dla uczniów jest oczywiście naturalne oświetlenie. Pozytywnie wpływa na koncentrację, nie psuje wzroku, poprawia samopoczucie, a do tego wnętrza tak oświetlone są jasne i przyjazne. Posiadanie certyfikatu wiąże się także z takim projektowaniem wnętrz, aby ograniczyć w nich wykorzystanie światła sztucznego.

 

Monitorowanie stężenia CO2

 

Posiadanie certyfikatu LEED zwiększa także produktywność uczniów, ponieważ wymaga wprowadzenia systemu monitorującego poziom stężenia CO2 w budynku szkoły. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu CO2 do pomieszczeń nawiewane jest więcej świeżego powietrza, dopóki poziom nie wróci do normy. Należy również podkreślić, że wysokie stężenie CO2 powoduje u uczniów zmęczenie i ospałość.

 

Oszczędność wody

 

Zielone budownictwo i certyfikat LEED wiąże się z audytem, który podpowiada także, jak zmniejszyć zużycie wody w szkole i tym samym ograniczyć rachunki, a do tego dbać o środowisko naturalne. Proponowane są różne rozwiązania jak na przykład montowanie perlatorów, toalet o dwóch wielkościach spływu wody, używanie do spłukiwania deszczówki, budowa zbiorników retencyjnych, a nawet sadzenie roślin, których nie trzeba podlewać. Możliwości jest naprawdę wiele, a im więcej wdroży się rozwiązań, tym większa będzie oszczędność wody i pieniędzy.

 

Inne zalety certyfikatu LEED

 

Wśród innych zalet certyfikacji LEED można wymienić na przykład zwiększenie dźwiękoszczelności budynku szkoły. To przekłada się bezpośrednio na komfort uczniów, ponieważ nie będą ich rozpraszać dźwięki z zewnątrz w czasie lekcji. Natomiast wprowadzenie obowiązkowego recyklingu śmieci nie tylko pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne, ale także nauczy uczniów postawy proekologicznej i wyrobi u nich odpowiednie nawyki. Wymagania certyfikatu zachęcać będą również do zwiększenia ilości zieleni w szkole i jej najbliższym otoczeniu, co z kolei pozytywnie wpłynie na komfort uczniów i nauczycieli oraz ułatwi im odpoczynek.

 

Nie można również zapominać, że posiadanie przez szkołę certyfikatu LEED zwiększa jej prestiż i renomę, a placówka jest postrzegana jako nowoczesna i przyjazna uczniom. 

Similar Posts