Płyta warstwowa jest materiałem służącym głownie do obudowy ścian oraz dachów budynków różnego zastosowania. Warto dodać, że nie ma ona charakteru konstrukcyjnego, a osłonowy. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, z pewnością ze względu na to, że przyspieszają budowę, są stosunkowo tanie oraz lekkie.
Płyta warstwowa – czyli co?
Płytą warstwową nazywamy materiał, który służy do obudowy ścian i dachów budynków. Składa się ona z termoizolacyjnego rdzenia, który znajduje się w blaszanych okładzinach. Rdzeń ten nadaje płytom warstwowym określone właściwości mechaniczne oraz termoizolacyjne, a wykonany może być z:
- wełny mineralnej,
- pianek poliuretanowych oraz poliuretanowo-izocyjanurowych,
- styropianu.
Płyty warstwowe z wełną mineralną
Jednym z rodzajów rdzenia w płytach warstwowych może być wełna mineralna. Tego typu płyty warstwowe – https://kingspansklep.pl – idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku izolacji cieplnej, jak i akustycznej. Materiał ten jest niepalny, dźwiękochłonny, kompresowany. Co więcej, płyty warstwowe z wełną mineralną są również odporne na pleśń oraz grzyby.
Płyty warstwowe poliuretanowe
Poliuterany to polimery powstające w wyniku polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanów z poliolami w obecności katalizatorów oraz stabilizatorów, w temperaturze pokojowej. Jeśli chodzi o pianki PIR, podczas produkcji wykorzystuje się większą ilość izocyjanu niż w przypadku pianek PUR. Jest to zdecydowanie najbardziej kosztowny rodzaj płyt warstwowych, jednak równocześnie posiadający najlepsze właściwości termoizolacyjne.
Płyty warstwowe styropianowe
Płyty, w których rdzeń został wykonany ze styropianu cechują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz wytrzymałościowymi. Jest to materiał niezwykle prosty w zastosowaniu jako elementy lekkiej obudowy ścian oraz dachów różnego rodzaju budynków, na przykład obiektów magazynowych, produkcyjnych, a także chłodni oraz mroźni.
Zalety takiego rozwiązania
Pierwszą, a jednocześnie najważniejszą chyba cechą przemawiającą za wyborem rozwiązania jakim są płyty warstwowe jest ich cena. Koszty takiej realizacji są stosunkowo niskie, szczególnie w porównaniu z obiektami murowanymi czy betonowanymi. Należy również zaznaczyć, że wykorzystując płyty warstwowe znacznie skracamy czas realizacji budowy. Materiał ten jest gotowym komponentem, przygotowanym do błyskawicznego montażu na dowolnej konstrukcji.
Ogromnym atutem płyt warstwowych są także ich właściwości termoizolacyjne oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.