Dom i Ogród

Jak utrzymać dom w czystości mając dzieci? Rady przydatne dla rodziców i przyszłych rodziców

Rozłóż sprzątanie na kilka dni, każdego dnia rób to co niezbędne – takie porady często można wyczytać w „mądrych poradnikach”. Jednak proza życia pokazuje, że mając dzieci co dzień ma się sporo pracy, przynajmniej do momentu, kiedy same nie zaczną ogarniać swojego bałaganu. Zatem, jak utrzymać dom w czystości mając dzieci? Poznajcie nasze wskazówki.

Wybierz farby zmywalne albo płytki na ścianę, zadbaj o ścianę do malowania w pokoju dzieci

Już na etapie urządzania domu warto pomyśleć o wykończeniu, które będzie odporne na zaplamienie. Zatem świetnie sprawdzą się farby zmywalne. Z dziećmi bywają różne wypadki, np. nagła choroba i zabrudzenie ściany wymiocinami albo dotykanie przez nie ścian po jedzeniu brudnymi i tłustymi palcami. Oczywiście należy również wspomnieć o skłonnościach dzieci do malowania na ścianach. Zwykle ściany są najlepszym płótnem, nawet jeśli do dyspozycji jest wiele kartek, dlatego zmywalne, łatwe w czyszczeniu ściany to podstawa. Jeśli już decydujesz się na tapety, to musisz wybrać te wodoodporne, które nadają się w razie potrzeby do czyszczenia na mokro, czyli winylowe albo z włókna szklanego. Można również do pewnej wysokości wykończyć pokój w płytkach ściennych. To również ułatwia sprzątanie i nieco ogranicza dziecięca inwencję. Doskonałej jakości materiały oferuje sklep z płytkami ściennymi klink.pl. Oczywiście ponieważ kreatywności w dzieciach nie można tłamsić, warto ścianę do malowania przygotować w ich pokoju. Poświęcenie jednej ściany zagwarantuje spokój na pewien czas. Oczywiście i w tym przypadku trzeba zadbać o zmywalną strukturę, którą będzie można po pewnym czasie łatwo odświeżyć. Można postawić również na tablice edukacyjne.

Nie używaj dywanów z długim włosiem, zadbaj o łatwe w czyszczeniu podłogi

Oczywiście nie tylko ściany narażone są na zabrudzenia. Najbardziej podatne na nie są jednak podłogi. Wylany soczek czy wtarta w podłogę czekolada, to tylko niektóre „przygody”, które mogą Cię spotkać. Z pewnością dywan z długim włosiem w takim przypadku absolutnie odpada, jeśli już to należy wybrać taki z krótkim runem, który dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu. Warto zaopatrzyć się w odkurzacz do czyszczenia na mokro, który pomoże w miarę szybko pozbyć się uporczywych plam. Najlepiej wybierać jednak podłogę twardą. Doskonale sprawdzi się gres podłogowy, zwłaszcza w przypadku systemu ogrzewania podłogowego. Jednak świetna będzie także podłoga korkowa, która jest antyalergiczna, a przy tym dobrze utrzymuje ciepło i jest cicha bądź panele lvt. Każde z tych wykończeń sprawia, że sprzątanie nie będzie zadaniem trudnym i pracochłonnym.

Regały, półki i organizery, czyli ucz dziecko porządku

Utrzymanie czystości w domu, w którym mieszkają dzieci, niezależnie od ich wieku jest wyzwaniem, dlatego zawczasu zaopatrz się w odpowiednią ilość regałów, półek i organizerów, do których dziecko może sięgnąć już od najmłodszych lat. Dzięki temu nie tylko ma swoje zabawki czy rzeczy pod ręką, ale może po skończonej zabawie najpierw pomagać w sprzątaniu, a kiedy będzie już starsze robić to samodzielnie. Utrzymywanie porządku w pokoju powinno wejść dziecku w nawyk. Dzięki temu być może nie będzie robić tego chętnie, ale będzie wiedziało, że jest to koniecznością. Przezroczyste organizery znacznie ułatwiają zlokalizowanie zabawek czy książek, dlatego warto je stosować.

Ułatw sobie życie i wybierz odkurzacze automatyczne, myjki ciśnieniowe i i inne urządzenia ułatwiające sprzątanie

Ostatnią kwestią, na którą chcemy zwrócić uwagę jest czas, którego ciągle masz za mało. Musisz poświęcić czas dziecku, chcesz znaleźć trochę czasu dla siebie, a jednocześnie jeszcze „wisi nad Tobą” konieczność sprzątania. Wielozadaniowość jest trudna do opanowania, zwłaszcza jeśli nie próbujesz nieco ułatwić sobie życia. Zamiast zmywać w zlewie stertę naczyń lepiej razem z dziećmi powkładać je do zmywarki. Już nawet 2-3 latki chętnie pomagają w tej czynności. Zamiast zwykłego odkurzacza wybierz ten automatyczny, który zaprogramujesz. Dzięki temu ogarniesz okruszki po podwieczorku dzieci, a jednocześnie będziesz mieć czas na obejrzenie odcinka serialu czy aromatyczną kawę. Zamiast biegać z wiadrem od okna do okna, lepiej zaopatrzyć się w myjkę, która przyspiesza proces sprzątania i osuszania szklanej powierzchni. Można by tak wymieniać długo, a producenci prześcigają się w sprzętach, które mogą ułatwić nam życie. Zatem nie warto niepotrzebnie sobie je komplikować…

Utrzymanie domu w czystości przy małych dzieciach, jak i nastolatkach jest nie lada wyzwaniem. Warto więc pomyśleć o kwestiach, które ułatwią i przyspieszą proces sprzątania, jak choćby zaopatrzeniu w płytki ścienne i wykończeniu nimi ścian w salonie, czy kupnie inteligentnych urządzeń. Oczywiście warto czasem dać sobie po prostu trochę luzu, wszak nie zawsze wszystko musi być idealne…

Similar Posts