Regularne przeglądy oraz renowacja elewacji to istotne kwestie w utrzymaniu naszego domu w dobrym stanie. To prace, które przeprowadzać należy etapami. Warto wiedzieć jak się do niego zabrać.
Kiedy zalecany jest remont elewacji?
Elewacja domu spełnia dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim ma ona stanowić element termoizolacyjny. Pozwala na zminimalizowanie strat ciepła, co ma szczególne znaczenie w okresie grzewczym. Wtedy też, rachunki za ogrzewanie nieruchomości potrafią wystrzelić gwałtownie w górę. Drugą funkcją elewacji jest zapewnienie domowi estetycznego wyglądu. Odrapane, brudne ściany sprawiają, że dom wygląda na stary i zaniedbany.
Kiedy zalecany jest remont elewacji? Przede wszystkim, warto przeprowadzić go w nieruchomościach starszych, budowanych w czasach, gdy budynków jeszcze nie ocieplano. Dobrze jest zainteresować się dostępnymi opcjami, takimi jak system ociepleń na styropianie. Jeśli budynek nie był dotąd ocieplony, wysokie rachunki to prawdopodobnie niejedyny problem z jakim możemy się borykać. Częstą kwestią w tym wypadku będzie na przykład pleśń. W tym miejscu warto wspomnieć, że właśnie pleśń czy zawilgocenie ścian to takie czynniki, które powinny nas skłonić do remontu elewacji. Sygnałem alarmowym będzie też zazielenienie lub odpadanie tynków.
Na pytanie „kiedy zalecany jest remont elewacji?” można też odpowiedzieć, podając konkretny czas w roku. Nie jest bowiem obojętne, przy jakich warunkach pogodowych przeprowadzimy prace. Jesień czy zima będzie fatalnym terminem z uwagi na deszczową pogodę. Wykonywanie prac związanych z termoizolacją domu podczas dużej wilgotności może sprawić, że elewacja nie będzie trwała i będzie wymagała powtórnego zabezpieczenia w okresie wiosennym lub letnim. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić jakie zalecenia podają producenci danych materiałów budowlanych (na przykład KLEIB), ponieważ są tam m.in wymogi odnośnie temperatury przy przeprowadzaniu prac.
Etapy remontu elewacji
Remont elewacji to zadanie wieloetapowe. Najpierw następuje mycie i czyszczenie. Ponieważ elewacja jest porowata, z łatwością wnikają w nią różnorodne zanieczyszczenia. Zamalowanie brudnej elewacji nie pozwoli uzyskać odpowiedniego efektu, dlatego nie należy pomijać tego etapu. Ściany myje się pod ciśnieniem, a na wyschnięty mur nałożyć również preparat bakteriobójczy Kleib G4, który spłukujemy również wodą pod ciśnieniem po około 12h od nałożenia.
Kolejnym etapiem jest gruntowanie. Warto zacząć je dopiero po upływie doby od pierwszego czyszczenia ścian. Na całą ich powierzchnię nakłada się preparat gruntujący, który wzmocni strukturę ściany. Co więcej, grunt zabezpieczy ścianę przed wilgocią, zanieczyszczeniami.
Później następuje naprawa tynku. Tam gdzie jest to potrzebne, należy go uzupełnić. W ciągu lat tynk ulega stopniowemu niszczeniu głownie jest to spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, może miejscami pękać lub odpadać. Warto wiedzieć, że dokonywanie napraw ma sens tylko metodą ręczną, natryskowa się nie sprawdzi. Na tym etapie warto rozważyć rodzaj tynku, jaki chcemy zastosować. Ciekawie prezentować się może dekoracyjny tynk mozaikowy Kleib M9 lub M10. Przed jego położeniem warto wykorzystać wzornik tynków mozaikowych, który pozwoli nam zwizualizować opcje. Miejmy też na uwadze, że w czasie zmiany elewacji możemy wybrać całkowicie nowy kolor tynku i odmienić wizualnie nieruchomość.
Pamiętajmy o tym, że otynkowane ściany należy ponownie umyć – można to zrobić zwykłą myjką ciśnieniową, używając dodatku detergentu, takiego jak płyn do mycia fasad.
Kolejny etap, który kończy remont elewacji to jej malowanie. Nie przystępujemy o niego wcześniej niż 24 godziny po zakończeniu poprzedniego etapu a czasem nawet później – ściany muszą idealnie wyschnąć. Żeby malowanie elewacji przyniosło pożądany efekt, warto zainwestować w odpowiednią farbę. Wybór chemii budowlanej także na tym etapie ma kolosalne znaczenie. Remont wykonujemy przecież co kilka, kilkanaście lat i oczekujemy, że przez ten czas zastosowane materiały będą w odpowiedni sposób chronić i zdobić elewację. Godna polecenia jest na przykład farba elewacyjna KLEIB Q1 lub Q3, która ma odpowiednie krycie, jest odporna na płowienie czy warunki pogodowe, zabezpiecza też ściany przed czynnikami mikrobiologicznymi.
Po malowaniu możemy jeszcze dodać ewentualnie elementy dekoracyjne – to zależy już tylko od stylu wykończenia domu oraz od naszej fantazji.