Porady

Wygodny i zdrowy sen – czyli jaki materac wybrać do sypialni?

Wygodny i zdrowy sen - czyli jaki materac wybrać do sypialni?

Dobry materac to gwarancja świetnej jakości snu. Dlatego też tak ważne jest, aby jego wybór nie był przypadkowy. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy kupnie materaca, aby mieć pewność, że będzie on dla nas idealny i zapewni nam komfortowy wypoczynek. 

Zdrowy i spokojny sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Gdy śpimy, nasz organizm regeneruje się i nabiera energii, abyśmy mogli działać w pełni sił już po przebudzeniu. Warto więc zadbać, by jego jakość była jak najwyższa. A w tym pomoże nam dobry materac — bo to właśnie od niego w największym stopniu zależy efektywność nocnego wypoczynku. Jak jednak znaleźć odpowiedni? To rzeczywiście nie takie łatwe zadanie. Wybór materacy jest bowiem naprawdę bardzo duży. Sprawy nie ułatwia także ich zróżnicowanie. Dlatego też, zanim wybierzemy się na zakupy, koniecznie skorzystajmy ze sprawdzonych wskazówek. Dowiedzmy się, czym kierować się przy wyborze materaca.

Rodzaje materacy — najpopularniejsze modele

W sklepach dostępne są różne rodzaje materacy. Obecnie do najpopularniejszych modeli zaliczyć możemy przede wszystkim materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe. Różnią się one między sobą sposobem wykonania, właściwościami, budową oraz wieloma innymi parametrami. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu może stanowić niemały problem. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się o każdym z nich nieco więcej.

Materace kieszeniowe

Dawniej największą popularnością cieszyły się klasyczne materace sprężynowe. Obecnie jednak znacznie częściej poleca się te kieszeniowe. Można powiedzieć, że są one ich bardziej zaawansowaną wersją. W materacach kieszeniowych sprężyny umieszczone są oddzielnie w tkaninowych kieszeniach, co sprawia, że każda z nich ”pracuje” indywidualnie. Dzięki temu powierzchnia jest elastyczna i dobrze dostosowuje się do kształtu sylwetki.

Materace piankowe

Materace piankowe dzielą się na dwa rodzaje — wysokoelastyczne oraz termoplastyczne. Pierwsze wykonywane są przeważnie z pianki poliuretanowej, która wyróżnia się bardzo dużą sprężystością. Dzięki temu idealnie dostosowuje się do ciała. Pianka termoplastyczna zwiększa natomiast swą elastyczność na skutek działania ciepła. Dużą zaletą takich materacy jest możliwość zastosowania ich do ruchomych stelaży łóżek.

Materace lateksowe

Jeśli szukamy nowoczesnego materaca, to ten lateksowy z pewnością spełni nasze wymagania. Jego wypełnienie tworzy połączenie syntetycznego lateksu z mleczkiem kauczukowym. Materiał ten jest niezwykle trwały. Co więcej, jego porowata struktura zapewnia skuteczny przepływ powietrza, co pozwala na skuteczną wentylację. Warto wspomnieć też, że materace lateksowe mają właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Jest to więc rewelacyjny wybór dla alergików.

Twardość materaca — jak wybrać odpowiednią?

Każdy z nas słyszał z pewnością niejednokrotnie, że te twarde materace są najlepsze dla naszego zdrowia, miękkie natomiast zapewniają wygodę. Oba te twierdzenia możemy zaliczyć jednak do mitów. Twardość materaca powinniśmy dobierać bowiem w sposób indywidualny. Najważniejsze, aby zapewniał on naszej sylwetce odpowiednie wsparcie, dopasowując się do jej kształtu. Z tego też powodu przy jego wyborze pod uwagę powinniśmy wziąć naszą wagę oraz wzrost. To właśnie te dwa parametry decydują o tym, w jaki sposób nasza masa będzie ”rozkładać się” na powierzchni. Na tej podstawie możemy wybrać materac o odpowiedniej dla nas twardości. Wyróżniamy cztery jej rodzaje:

H1 — miękki, dla osób o wadze do 60 kg
H2 — średnio miękki, dla osób o wadze od 50 do 80 kg
H3 — średnio twardy, dla osób o wadze od 80 do 100 kg
H4 — twardy, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Similar Posts