Dom i Ogród

Co wpływa na koszt budowy domu?

Co wpływa na koszt budowy domu?

Budowa domu to angażujący finansowo proces. Całkowity koszt uzależniony jest od wielu czynników, które warto poznać przed rozpoczęciem budowy. Pozwoli Ci to ocenić, na czym warto szukać oszczędności, a gdzie lepiej tego unikać. Co wpływa na koszt budowy domu?

Technologia budowy

Pierwszym czynnikiem, który znacząco wpływa na koszt budowy domu, jest wybór technologii budowy. Najpopularniejszą metodą jest tzw. budownictwo tradycyjne, czyli dom murowany z wykorzystaniem pustaków, gdzie cena za metr to średnio 4 tys. zł. Alternatywę stanowią nieco tańsze domy wykonane w technologii szkieletowej (2500 zł za mkw) oraz ekologiczne domy z bali lub z gliny.

Projekt domu

Ceny gotowych projektów domów to zazwyczaj koszt między 2000, a 10 000 tys. zł. Możesz także zlecić wykonanie unikalnego projektu architektowi. Zakup to jednak nie wszystko. Projekt domu determinuje jego powierzchnię, ilość kondygnacji, bryłę oraz rozpiętość dachu, a więc czynniki, które wpływają na koszt fundamentów, ilość potrzebnych materiałów oraz czas pracy ekipy budowlanej.

Zwróć także uwagę na ergonomię projektu, co pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach eksploatacji oraz przyczyni się do komfortu życia. Nieruchomości w Warszawie projektowane są tak, aby jak najlepiej wykorzystać światło słońca oraz rzeźbę terenu, dzięki czemu ich mieszkańcy co miesiąc oszczędzają na rachunkach i są ekologiczni.

Garaż i piwnica

Koszt inwestycji znacznie podnoszą dodatkowe pomieszczenia, jak garaż, piwnica oraz strych. Budując piwnicę, trzeba się nastawić na dodatkowy koszt w granicach ⅕ ogólnej ceny budowy. Koszty związane są z koniecznością wykonania dodatkowej izolacji oraz użycia odpornych na wodę i wilgoć materiałów do wzniesienia fundamentów. Budowa garażu to dodatkowe 20 – 40 tys. zł.

Materiały budowlane

Szacuje się, że zakup materiałów budowlanych to aż 60 procent wydatków związanych z budową domu. Nie jest to jednak obszar, w którym warto szukać oszczędności. Wysokiej jakości materiały budowlane są trwalsze, zapewniają lepszą izolację oraz wpływają na komfort i zdrowie mieszkańców domu. To inwestycja, które długofalowo z pewnością się opłaci.

Dach

Koszt budowy dachu w dużej mierze zdeterminowany jest wyborem projektu. Im więcej łamań i spadów, tym cena będzie wyższa. Na koszt wpływa także wybór pokrycia dachowego, wykonanie więźby oraz ocieplenie i zabezpieczenie membranami. Ceny zaczynają się od 25 tys. zł, w przypadku prostych, dwuspadowych dachów.

Okna i drzwi

Sposobem na zmniejszenie kosztów budowy jest redukcja powierzchni okien oraz rezygnacja z dużej ilości drzwi. Warto jednak pamiętać o tym, że duża ilość światła korzystnie wpływa na samopoczucie domowników, a wysokiej jakości materiały zwiększają bezpieczeństwo w przypadku ewentualnej próby włamania.

Instalacje w domu

Do kosztów budowy przyczyniają się także instalacje. Ich cena w dużej mierze zależy od ilości punktów elektrycznych i sanitarnych. Warto więc przemyśleć, gdzie są one niezbędne, a gdzie możemy z nich zrezygnować. Pomoże to znacznie zredukować koszty związane z wykonaniem instalacji.

Ekipa budowlana

Wśród kosztów związanych z budową nie można zapominać o uwzględnieniu ceny usług fachowców. Koszt pracy oraz transportu materiałów to zwykle 40 procent całej inwestycji. Równocześnie warto pamiętać o tym, że tanie ekipy niekoniecznie są dobre, a drogie mogą posiadać nienaturalnie wygórowane ceny.

Similar Posts