Porady

Instalujesz rekuperator? Dowiedz się jaki jest koszt rekuperacji!

Instalujesz rekuperator? Dowiedz się jaki jest koszt rekuperacji!

Rekuperacja powietrza zapewnia zrównoważone wentylowanie pomieszczeń, ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak smog, pyłki, kurz czy insekty, a także poprawia mikroklimat pomieszczeń i generuje oszczędności w sezonie grzewczym. To jednak nie wszystkie zalety rekuperatora. Czy warto zainstalować w domu rekuperator? Jaka jest cena rekuperacji?

Zwolenników rekuperatorów powietrza przybywa. Nic dziwnego. Szacuje się, że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy więcej niż 60-70 proc. życia, a jakość powietrza zewnętrznego, za sprawą m.in. smogu i zanieczyszczeń, jest coraz gorsza. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest właśnie rekuperacja.

Rekuperator. Czy warto go zainstalować?

Właściwa wentylacja budynku pozwala wymienić zużyte powietrze na czysteświeże. Dzięki rekuperacji możemy poprawić mikroklimat w pomieszczeniach poprawiając jakość powietrza w domu pomieszczeń (np. zwiększyć wilgotność i świeżość), a także zmniejszyć straty ciepła przez maksymalny odzysk energii cieplnej z powietrza zużytego wywiewanego usuwanego ?? na zewnątrz co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Rekuperacja poprawia też rozprowadzanie ciepła po całym budynku i zapewnia ochronę użytkowników przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak pyłki, smog, zapachy, insekty czy hałas. Co więcej, latem mamy możliwość wstępnego chłodzenia powietrza nawiewanego do budynku na tej samej zasadzie na jakiej zimą jest ono ogrzewane. Jaki jest koszt rekuperatora?

Cena rekuperatora. Od czego zależy?

Na pytanie ile kosztuje rekuperator i jaki jest koszt całej instalacji nie ma jednej odpowiedzi. Inwestycja powinna bowiem zostać wyceniona indywidualnie w oparciu o konkretny projekt domu. Dlaczego? Zdarza się, że dwa budynki o takim samym metrażu mają odmienną długość instalacji, inne trasy jej prowadzenia czy odmienną liczbę punktów nawiewnych i wywiewnych. Bywa, że wymagają też różnej mocy wydajnościrekuperatorów.

Oprócz długości i stopnia skomplikowania instalacji na koszt rekuperacji wpływ mają także mocwydajność, rodzaj i jakość rekuperatora, materiał, z którego wykonana jest instalacja. Może być ona zrobiona np. ze stali izolowanej, kształtek styropianowych lub tworzywa lepszej lub gorszej jakości. Na koszt wpływa także rodzaj i jakość usługi montażu instalacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci np. gruntowego wymiennika ciepła, filtrów wyższej jakości, jednostki chłodzącej czy funkcjach np. jonizacji powietrza nawiewanego i jego jonizacji. Godne polecenia rekuperatory dostępne są na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Rozpiętość cenowa może być więc dość duża m.in. w zależności od jakości rekuperatora, instalacji i wdrożonych rozwiązań. Z uwagi na to, że jest to inwestycja na lata nie warto oszczędzać na takich rzeczach jak projekt, montaż, wysokiej jakości energooszczędny rekuperator czy właściwe, profesjonalne uruchomienie systemu.

Similar Posts