Porady

Jak odczytywać oznaczenia blach trapezowych?

Jak odczytywać oznaczenia blach trapezowych?

Blacha trapezowa przeznaczona jest do tworzenia pokrycia dachowego na budynkach przemysłowych, usługowych i mieszkalnych. Bywa wykorzystywana także jako elewacja. Znajomość oznaczeń blachy jest konieczna do tego, aby sprawdzić, czy nadaje się ona do danego zastosowania i dopasować jej model do konkretnego obiektu. W poniższym tekście dowiesz się, co oznaczają poszczególne symbole i parametry.

Wysokość profilu blachy trapezowej

Każda blacha trapezowa oznaczona jest znakiem alfabetycznym T, który zgodnie z Normami Europejskimi stanowi symbol wyrobów walcowni blachy ocynkowanej. Literze towarzyszy liczba – inna dla każdego modelu. Określa ona wysokość profilu w milimetrach i jest najważniejszym parametrem blachy trapezowej. Od tej wartości zależy zastosowanie produktu. Na rynku dostępne są:

  • blachy o niskim profilu (T-3, T-7, T-8) – przeznaczone do tworzenia elewacji i podbitki;
  • blachy o średnim profilu (T-14, T-18) – wykorzystywane jako pokrycia dachowe i panele ogrodzeniowe;
  • blachy o wysokim profilu (T-35, T-55) – używane do tworzenia elewacji i pokryć dachowych w budowie dużych obiektów przemysłowych oraz we wznoszeniu konstrukcji nośnych.

Wszystkie rodzaje blachy trapezowej zakupisz u producenta pokryć dachowych HANBUD. Przedsiębiorstwo ma 25-letnie doświadczenie w branży i stale się rozwija, wykorzystując w swoich zakładach nowoczesne technologie. Dzięki temu oferuje innowacyjne produkty, czyli blachy trapezowe T14R i T35R z linii Revolution. Aby zamówić wybrane materiały budowlane, wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie lub wypełnić formularz wyceny na jej stronie. 

Czym jest szerokość efektywna blachy trapezowej?

Aby wyliczyć potrzebną do pokrycia danej powierzchni ilość arkuszy blachy trapezowej, trzeba znać jej szerokość. Pamiętaj, że podczas układania tego materiału należy zachować tzw. zakład, czyli naniesienie sąsiadującego arkusza na profil poprzedniego. W przypadku poprzecznego łączenia arkuszy wielkość zakładu zależy od rodzaju blachy. Dla blachy T-18E wynosi on 5 cm. Natomiast zakład wzdłużny arkuszy powinien wynosić minimum 15 cm, co gwarantuje szczelność pokrycia dachowego.

W związku z tym podczas zamawiania blachy trapezowej trzeba podać jej szerokość w metrach efektywnych. Wartość tego parametru można obliczyć poprzez odjęcie wymiaru niezbędnych zakładek od szerokości całkowitej arkusza. Producent HANBUD ułatwia klientom dokonywanie zakupów poprzez podawanie wszystkich miar każdego modelu blachy. W katalogu produktów na stronie internetowej firmy znajdziesz szczegółowe dane techniczne wszystkich wyrobów, łącznie z ich szerokością użytkową i całkowitą.

Similar Posts