Porady

Jaka pompa będzie najlepsza do szamba

Jaka pompa będzie najlepsza do szamba

Szambo jest jednym ze znanych rozwiązań do odprowadzania nieczystości z domów jednorodzinnych. Szambo stosowane jest w przypadkach, gdy gospodarstwo nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W związku z tym nagromadzone nieczystości należy co jakiś czas usuwać ze zbiornika. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią pompę do szamba.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy do szamba

Zanim przejdziesz do oceniania parametrów poszczególnych pomp do szamba, przyjrzyj się zbiornikowi na nieczystości. Czy zbiornik ma dwie komory, czy jedną? To ważne, ponieważ w przypadku, gdy nieczystości stałe są opróżniane przez szambiarkę, w naszym zadaniem jest odpompowanie wyłącznie nieczystości płynnych. W tym wypadku wystarczy dobra pompa do ścieków, która nie musi mieć wbudowanego systemu rozdrabniającego części stałych.

System rozdrabniający nie jest potrzebny również wtedy, gdy nieczystości z jednokomorowych zbiorników mogą zostać odprowadzone za pomocą rur większych niż 50 mm. Wtedy rozdrabnianie elementów stałych nie jest konieczne.

Pompy zatapialne do szamba

Na pytanie, jaka pompa będzie najlepsza do szamba, można odpowiedzieć prosto. Najlepsza będzie pompa zatapialna. Pozostaje zdecydować, jaki konkretnie model zatapialnej pompy do szamba warto wybrać.

Warto wiedzieć, że pompy zatapialne dzielą się na pompy do wody czystej i pompy do wody brudnej. Z przyczyn oczywistych pompy do wody czystej w przypadku odprowadzania ścieków nie wchodzą w grę. Z kolei pompy zatapialne do wody brudnej również się dzielą. W tym momencie wracamy do kwestii omawianej na początku tekstu. Jeżeli ścieki nie zawierają elementów stałych, nie jest konieczny zakup pompy z rozdrabniaczem.

Większość pomp dobrej jakości wyposażona jest również w tak zwany pływak, czyli czujnik, który zapobiega pracy na sucho. Pompy zatapialne nie mogą pracować na sucho, ponieważ niemal natychmiast skończy się to awarią. Czujnik znacznie ułatwia odpompowywanie szamba bez narażenia pompy na uszkodzenie.

Jaką pompę do szamba wybrać?

Oferta pomp zatapialnych do szamba jest szeroka i przy zakupie należy uważnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Przy wyborze pompy należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: wydajność pompy, moc i wysokość podawania wody. Parametry powinny być dopasowane do indywidualnych wymagań gospodarstwa domowego.

Jeżeli szukasz pompy do szamba na przykład do domku letniskowego lub na działkę rekreacyjną, byłoby błędem wybrać maksymalnie wydajny model pompy. Mogłoby to doprowadzić do ryzyka pracy pompy na sucho. Warto pamiętać również o tym, iż większa moc i wydajność pompy zatapialnej to także większe koszty, które nie zawsze opłaca się ponosić. Pompa do szamba powinna być na tyle wydajna, by odpompowywanie szamba było możliwie najmniej uciążliwe.

Ostateczny wybór warto skonsultować z fachowcem. Na stronie https://ogrody24.pl możesz znaleźć różne modele pomp zatapialnych oraz fachowe porady, które ułatwią wybór. Jeśli masz pytania, nie wahaj się skonsultować ze sprzedawcą!

Similar Posts