Dom i Ogród

Jaką pompę do oczka wodnego wybrać? Podpowiadamy!

Jaką pompę do oczka wodnego wybrać? Podpowiadamy!

Oczko wodne stanowi nie lada atrakcję w ogrodzie. Prezentuje się zjawiskowo o każdej porze roku. Wprowadza spokój i harmonię do ogrodu. Zobacz, jaką pompę do oczka wodnego wybrać. Poniższy poradnik na pewno Ci w tym pomoże.

 

Pompa do oczka wodnego w ogrodzie – zalety

Każdy mały zbiornik ogrodowy (ten nieprzekraczający 10 metrów kwadratowych) wymaga obecności pompy. Dzięki niej w sadzawce mogą funkcjonować rośliny i ryby. Pompa w ogrodzie niesie ze sobą szereg zalet, pozwalając na całoroczne utrzymanie oczka wodnego w doskonałej kondycji. Ponadto pompa do oczka wodnego może gwarantować też dodatkowe atrakcje, urozmaicając wygląd zbiornika.

 

Parametry i charakterystyka pompy do oczka wodnego

Pompa do oczka wodnego powinna przede wszystkim być poprzedzona przemyśleniem, czy w konkretnym przypadku lepiej sprawdzi się pompa zanurzeniowa, czy jednak pompa do kaskady ogrodowej. Nie bez znaczenia są też konkretne parametry pompy do oczek wodnych. Kluczowa jest w tym kontekście wydajność. Wydajność pompy określa się w l/h. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, w tym także pompy, które doskonale radzą sobie z przefiltrowaniem kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów wody na godzinę. Nie bez znaczenia jest też pobór mocy. Energooszczędna pompa optymalizuje zużycie energii i zmniejsza rachunki za prąd. Należy mieć na uwadze, że pompa musi funkcjonować przez wiele godzin niemal przez cały rok, stąd też rachunki mogą nas niemile zaskoczyć. Dlatego też energooszczędna pompa stanowi odpowiednie rozwiązanie. Istotna dla domowników będzie też wysokość podnoszenia wody. Jeśli masz w swoim ogrodzie fontannę lub chcesz stworzyć kaskadę ogrodową, regulowana wysokość dyszy, a przez to różnica poziomów strumieni, będzie miała znaczenie. Miłośnicy wody w ogrodzie mogą zdecydować się na skorzystanie z usług wypożyczalni pomp. Ofertę znajdą na stronie internetowej https://www.bm-rent.pl/pl/wypozycz/pompy-wody.

 

Jak wybrać pompę do oczka wodnego w naszym ogrodzie?

Jednym z kluczowych dylematów w czasie wybierania pompy do oczka wodnego w naszym ogrodzie jest to, czy powinna być to pompa fontannowa, czy pompa zanurzeniowa. Pytania te nie są bezzasadne. Wybór powinien być uzależniony nie tylko od konkretnych upodobań, ale także usytuowania i głębokości zbiornika. Pompy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich pozwalają na uzyskanie interesujących efektów wizualnych. Drugie natomiast służą tylko do filtrowania wody z zanieczyszczeń. Z kolei pompa fontannowa pozwala wynosić strumień wody wysoko ponad powierzchnię tafli zbiornika, dając spektakularne doznania. Tego typu rozwiązania muszą być wyposażone w siatki filtrujące, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń z wody do dyszy. Konkretny rodzaj pompy fontannowej należy dobierać w taki sposób, aby sprostał wymaganiom zbiornika o określonych wymiarach. Wówczas będzie jak najlepiej służył oczku wodnemu. Pompa zanurzeniowa z kolei ma swoje stałe miejsce na dnie zbiornika. Jej zadaniem jest filtrowanie brudnej wody i oczyszczanie jej na bieżąco oraz jej napowietrzanie.

 

Podsumowując, podczas zakupu pompy do oczka wodnego należy mieć na uwadze, jakie ma on parametry względem naszego zapotrzebowania oraz wielkości, głębokości i usytuowania zbiornika. Najczęściej spotykane na rynku pompy są w stanie przefiltrować całą wodę w zbiorniku w ciągu godziny, a maksymalnie 2-3. Wszelkie urządzenia należy montować w oczku zgodnie z zaleceniami producenta, aby zachować bezpieczeństwo i żywotność sprzętu. 

 

Similar Posts