Dom i Ogród

Zalety i wady żaluzji drewnianych

Zalety i wady żaluzji drewnianych

Żaluzje to poważna konkurencja dla wszelkiego rodzaju rolet i zasłon. To nie tylko ozdoba ale również element chroniący przed nadmiernych nasłonecznieniem. Zainteresowane osoby zazwyczaj decydują się na żaluzje drewniane. Idealnie wpisują się w charakter wnętrz klasycznych, nowoczesnych a także rustykalnych. Część osób jako dekorację okienną wybiera te, wykonane z aluminium. Poniżej porównanie obu tych wariantów, które może być pomocne podczas podejmowania decyzji. 

Funkcje, jakie pełnią żaluzje

Dobrze dobrane żaluzje są jednym z elementów dekoracyjnych. Jednak oprócz względów estetycznych pełnią też wiele innych, praktycznych funkcji. Dzięki nim można chociażby regulować ilość promieni słonecznych, które wpadają do pomieszczenia. Znacznie łatwiej w ten sposób utrzymać w domu przyjemną temperaturę. Osłony przeciwsłoneczne z ruchomymi elementami zapewnią domownikom trochę prywatności. Wystarczy tylko zasłonić żaluzję, aby uniemożliwić osobom z zewnątrz spoglądanie na wnętrze domu. Ich ogromną zaletą jest to, że przy częściowym zaciemnieniu pomieszczenia umożliwiają podziwianie widoków za oknem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru żaluzji drewnianych?

Powstało wiele rodzajów żaluzji, co dodatkowo utrudnia dokonanie wyboru. Nawet decydując się na żaluzje drewniane należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

1. Dobór żaluzji do koloru ścian i ram okiennych.

Zazwyczaj oferowane są te w odcieniach: bieli, szarości, brązu oraz czerni. Do jasnych framug dobrze jest wybrać lamelki o podobnym odcieniu a do ciemnych – ciemne. Dobrze prezentować się będą te zrobione z tego samego drewna.

2. Gatunki drewna

Wybierając żaluzje drewniane trzeba podjąć decyzję, z jakiego drewna mają być wykonane. Różne gatunki posiadają inne właściwości. Należy je przeanalizować pod kątem osobistych wymagań i preferencji. Istotna będzie na pewno faktura drewna oraz jego wytrzymałość.

3. Montaż

Dekoracje okienne mogą być montowane na co najmniej trzy sposoby, w zależności od ich szerokości. Najpopularniejsze metody to: przyczepiane do ściany, do sufitu lub w świetle szyby. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się również montowanie bezinwazyjne.

4. Szerokość

Ważną kwestią jest szerokość lamel. Występują w wariantach: 25, 50 i 70 mm. Wybór zależy przede wszystkim od wielkości okna. Do mniejszych polecane są żaluzje drewniane o szerokości 25 cm. W przypadku większych powierzchni szklanych można pokusić się o kupno 50 lub 70 mm.

5. Sterowanie

Wyróżnia się sterowanie ręczne lub elektryczne. Ten pierwszy rodzaj polecany jest do mniejszych rolet. Szersze rolety są znacznie cięższe. W takim przypadku podnoszenie i obracanie ruchomymi elementami osłon przeciwsłonecznych napędzane jest elektrycznie. Dobrym pomysłem może okazać się również sterowanie bezinwazyjnym zasilaniem bateryjnym. Dzięki nowoczesnej technologii cały proces odbywa się przy pomocy specjalnego pilota.

 

Czym różnią się żaluzje aluminiowe od drewnianych?

Przede wszystkim żaluzje aluminiowe są znacznie lżejsze od drewnianych. Po złożenie zajmują mniej miejsca. Te wykonane z aluminiowych blaszek nie wymagają żadnej konserwacji. Są również łatwiejsze w czyszczeniu. Żaluzje drewniane natomiast prezentują się dużo bardziej elegancko. Ich niewątpliwą cechą jest ponadczasowość. Dobrze zaimpregnowane drewno jest trwałe i odporne na odkształcenia. Nie szkodzi mu również wilgoć i wystawienie na promienie UV – podpowiada przedstawiciel marki CzechPranie.pl.

 

Najlepsi producenci żaluzji drewnianych w Łodzi

Wszyscy mieszkańcy Łodzi i okolic powinni być usatysfakcjonowani. W tym rejonie jest wiele sprawdzonych miejsc, w których można kupić żaluzje. Producent żaluzji drewnianych w Łodzi to chociażby Medea. Innym producentem cieszącym się dobrą opinią jest ALEROLETY – rolety, moskitiery, żaluzje. Polecane są również LukasRolety – Rolety i Żaluzje oraz AdanRolety. Po czym poznać dobrego producenta? Przede wszystkim po tym, że dokładnie przedstawi cały asortyment oraz doradzi, które żaluzje będą najbardziej odpowiednie.

Similar Posts