Porady

Jakie znaczenie w budowie domu ma kształt dachu?

Jakie znaczenie w budowie domu ma kształt dachu?

Dach to jeden z ważniejszych elementów, na jaki zwracamy uwagę, wybierając projekt domu jednorodzinnego. Wybrany kształt dachu  ma bowiem niebagatelne znaczenie zarówno dla estetyki i funkcjonalności budynku, jak i kosztu jego wykonania, a także  możliwych do zastosowania optymalnych materiałów. Jakie znaczenie w budowie domu ma kształt dachu?

 

Kształt dachu a rodzaj pokrycia

Kształt pokrycia dachowego ma duży wpływ na typ materiałów, które możemy wykorzystać do jego wykonania. Najmniej kłopotliwy w realizacji jest prosty dach dwuspadowy, na którym doskonale sprawdzi materiał o dużych gabarytach, np.  blachodachówka czy modna blacha na rąbek stojący. Stosunkowo prosty w wykonaniu, ale wymagający dużej dokładności wykonania  będzie także dach płaski, który najczęściej jest wykończony za pomocą papy termozgrzewalnej bądź membrany z PCW. W przypadku dachu czterospadowego, możemy sięgnąć zarówno po dachówkę, jak i blachodachówkę – starajmy się jednak wybierać dłuższe i węższe panele, które pozwolą nam zminimalizować ilość odpadów. Najbardziej skomplikowane dachy wielopołaciowe z lukarnami, narożami i krokwiami koszowymi najlepiej pokryć  materiałem o niewielkich wymiarach. W takim przypadku dobrze sprawdzi się dachówka ceramiczna lub cementowa czy też dachówka bitumiczna, która dobrze dopasuje się do licznych załamań połaci dachowych.

 

Kształt dachu a cena wykonania

Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów budowy, wybierzmy projekt domu jednorodzinnego z dachem dwuspadowym. Ma prostą konstrukcję, wymaga  użycia najmniejszej ilości materiałów, podczas jego wykonania powstaje mało odpadów, a dodatkowo jest on także stosunkowo mało czasochłonny. Nieco więcej zapłacimy za dach czterospadowy, posiadający bardziej rozbudowaną więźbę i większą powierzchnię. Najwyższy koszt wygeneruje pokrycie wielopołaciowe, które będzie najbardziej skomplikowane w budowie, a jego liczne załamania spowodują większe zużycie materiałów. Ogólna zasada jest prosta: im bardziej wyszukany i skomplikowany kształt dachu wybierzemy, tym większy będzie koszt jego wykonania. Ponadto więcej załamań i oddzielnych połaci znacząco wydłuży czas niezbędny do wykonania pokrycia, a także zwiększy ryzyko powstawania miejsc narażonych na przeciekanie wody deszczowej, czy też powstającej z roztapiającego się śniegu.

 

Kształt dachu a funkcjonalność wnętrza

Jeśli chcemy uzyskać jak największą przestrzeń mieszkalną, w trakcie przeglądania katalogu projektów zwróćmy szczególną uwagę na domy jednorodzinne z dachem dwuspadowym. Na poddaszu pod takim pokryciem bez trudu zaaranżujemy wygodne sypialnie, gabinet czy łazienkę, w których zmieścimy większość mebli i urządzeń o standardowej wysokości. Godne polecenia będą także budynki ze stropodachem, które oferują nam największy metraż użytkowy górnej kondygnacji; będą one jednak wymagać regularnego odśnieżania w sezonie zimowym. W obiektach z dachem czteropołaciowym możemy uzyskać nieco więcej miejsca, budując wyższą ścianę kolankową. Najmniej funkcjonalne będzie natomiast poddasze pod dachem wielospadowym z dużą liczbą koszy. Choć może być ono problematyczne w późniejszej aranżacji ma jednak także zalety: dach i jego konstrukcja  nada wnętrzom wyjątkowo ciekawy, niepowtarzalny wygląd oraz przytulny charakter.

 

Wybór optymalnego kształtu dachu to nie lada wyzwanie. Musimy dopasować go zarówno do swojego gustu i możliwości finansowych, jak i pożądanej funkcjonalności wnętrz. Przeglądając projekty domów, zwróćmy także uwagę na kąt nachylenia ich dachów, który powinien być zgodny z zapisami w MPZP lub WZ. Dobierając starannie wszystkie powyższe elementy zyskamy pewność, że zakupiony projekt świetnie zaspokoi nasze potrzeby, oferując nam doskonałą estetykę oraz optymalną przestrzeń do życia.

Zdjęcie: Projekt M231a – Piękny widok – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekt domów nowoczesnych od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-nowoczesnych-i-z-nuta-nowoczesnosci/

Similar Posts