Dom i Ogród

Marzy Ci się biała elewacja domu? Dowiedz się, jaki tynk na elewację będzie najlepszy

Marzy Ci się biała elewacja domu? Dowiedz się, jaki tynk na elewację będzie najlepszy

Każdy kolejny rok przynosi nowe trendy we wzornictwie modnych elewacji. Warto pamiętać jednak, że niektóre odcienie nigdy nie tracą na atrakcyjności. W kategorii tej przoduje klasyczna biel, która bardzo dobrze prezentuje się w niemal każdych okolicznościach. Jaki tynk na elewację najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Biała elewacja to koncept ponadczasowy

Uniwersalność bieli czyni z niej doskonały wybór zarówno do domów w stylu dworkowym, jak i modernistycznym, dzięki czemu wyróżniają się one na tle kolejnych zabudowań czy pobliskich terenów zielonych. Biała elewacja optycznie powiększa budynek, na czym z pewnością zyskają niewielkie domy jednopiętrowe bądź parterowe. Odcień ten doskonale łączy się z drewnem, kamieniem i betonem, tworząc niepowtarzalne rezultaty.

Biała elewacja domu to także wydatne wsparcie w przeciwdziałaniu skutkom letnich upałów. Barwa ta odbija promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura elewacji i ścian wewnętrznych w budynkach bez ocieplenia staje się bardziej przyjazna dla domowników. Pozytywny wpływ tego koloru potwierdzają testy, zrealizowane przez firmę Baumit w Parku Badawczym Viva.

Co wykazały badania w Baumit Viva Park?

Firma Baumit przeprowadziła szereg testów, mających wykazać związek pomiędzy wykończeniem domu a panującą w nim temperaturą. Przedmiotem badań zostały murowane domy, które wyeksponowano na temperaturę zewnętrzną o wysokości 32˚C i bezpośrednie nasłonecznienie. W nieizolowanym budynku z czarną elewacją temperatura wzrosła o 5˚C – wartość ta spadła nieznacznie w przypadku takiego samego domu o białej elewacji. Największą różnicę pełni obecność samej izolacji – to właśnie ona odpowiada za zahamowanie wzrostu temperatur w domu.

Jaki tynk na elewację wybrać, aby utrzymać pierwotną biel?

Wiele osób obawia się, że biała elewacja domu będzie przyciągać zabrudzenia. Jeśli zastanawiasz się, jaki tynk wybrać, powinieneś dokładnie zapoznać się z charakterystyką dostępnych na rynku produktów. Interesującym wyborem jest min. tynk silikonowy Baumit SilikonTop (https://baumit.pl/produkty/wyprawy-wierzchnie/tynki-strukturalne/baumit-silikontop), który ochroni elewację przed pojawieniem się porostów grzybów i glonów oraz brudem.

Baumit SilikonTop cechuje się niską nasiąkliwością i wysoką paroprzepuszczalnością, wspierając proces „oddychania” ściany. Co więcej, bardzo dobrze współpracuje z ociepleniem ze styropianu oraz wełny mineralnej.

Jaki tynk na elewację wybrać, jeśli nasz dom znajduje się w zanieczyszczonej okolicy?

Biała elewacja w okolicy o wysokim zanieczyszczeniu powietrza (np. w sąsiedztwie ruchliwej ulicy) powinna być w najlepszy sposób zabezpieczona przed korozją mikrobiologiczną oraz brudem. Tynk silikonowy premium (https://baumit.pl/produkty/wyprawy-wierzchnie/tynki-strukturalne/baumit-startop) doskonale radzi sobie z tym zadaniem. Jego właściwości przybliża nam Tomasz Jarzyna, ekspert firmy Baumit:

Tynk silikonowy Baumit StarTop wyróżnia się właściwościami hydrofilowymi i wewnętrzną strukturą przypominającą koralowca, które pomagają w szybkim rozprowadzeniu wilgoci na powierzchni i w konsekwencji szybkim wysychaniu elewacji. Produkt ten cechuje się również właściwościami hydrofobowymi, takimi jak odporność na zawilgocenie, i procesem perlenia się wody, która w łatwy sposób spływa z elewacji, zabierając ze sobą także zanieczyszczenia.

Jak wybrać odpowiedni kolor elewacji?

Podobnie jak inne kolory, biel występuje w wielu odcieniach. Zimne warianty cechują się delikatną zielenią, błękitem i fioletem, które nadają im czysty i świeży wygląd. Ciepłe odmiany, tworzone za pomocą czerwieni, żółci i oranżu, tworzą delikatną aurę i przyjazny blask.

Zastanawiasz się, który odcień najlepiej sprawdzi się na Twojej elewacji? Zapoznaj się z kolekcją Baumit Shades of White, która zawiera aż 12 ciepłych i zimnych odcieni bieli, dzięki którym osiągniesz wymarzony rezultat końcowy. Kolory tynków silikonowych z kolekcji Baumit Shades of White pozwolą uzyskać oszałamiający tynk na elewację, który zachowa swój pierwotny wygląd przez wiele nadchodzących lat.

Similar Posts