Dom i Ogród

Ściany na całe życie – o czym pamiętać przy wyborze materiału budowlanego?

Ściany na całe życie – o czym pamiętać przy wyborze materiału budowlanego?

Po lawinie formalności i uzyskaniu pozwolenia na budowę przychodzi najbardziej wyczekiwany moment w życiu każdego inwestora – budowa domu! Ten krok to początek ważnych decyzji, które będą rzutować na przyszłość. Żeby więc nie zmagać się z zimnem, wysokimi rachunkami i niekorzystnym mikroklimatem, wybierz odpowiednie materiały budowlane.

Cieplej i oszczędniej

Każdy budynek, nawet o najbardziej oryginalnej bryle i wyposażony w innowacyjne rozwiązania technologiczne, musi zapewniać optymalną dawkę ciepła. Wymaga tego klimat! Z racji tego, że sezon grzewczy w Polsce często zaczyna się już od wczesnej jesieni, a kończy dopiero z pierwszymi podrygami wiosny, dogrzewanie budynku jest koniecznością. Mimo że tego obowiązku nie da się uniknąć, to można jednak obniżyć wydatki do niezbędnego minimum. Odpowiedzialne za to będą ściany – a dokładniej materiał budowlany, z którego zostały wykonane. Wybierając go, zwróć uwagę na właściwości termoizolacyjne.

Na rynku spotkać można wiele materiałów, które będą dobrze trzymać ciepło. Wybierz te, które wyróżniają się najlepszymi parametrami. Takie produkty nie dość, że posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają normy prawa budowlanego, to też cechują się odpowiednią wartością współczynnika przenikania ciepła U – im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Materiał okaże się wówczas cieplejszy i znacznie ograniczy starty ciepła, co korzystnie wpłynie na wydatki w domowym budżecie. Do produktów tego typu zaliczane są m.in. bloczki z betonu komórkowego Termalica.

Wykończenie ma znaczenie

Gładkie ściany o optymalnych parametrach termoizolacyjnych – to cel, do którego dąży większość inwestorów. Taki rezultat można nawet osiągnąć bez dodatkowego ocieplenia w postaci styropianu! Wystarczy tylko zwrócić uwagę na dokładność wymiarową materiału. W przypadku bloczków z betonu komórkowego dla ścian jednowarstwowych np. z firmy Termalica wynosi ona do 1 mm, a same produkty są profilowane metodą pióro-wpust, co nie tyle przyspiesza proces wznoszenia ścian, ile gwarantuje zwartą strukturę, co ogranicza zjawisko utraty ciepła.

Recepta na przyjemny mikroklimat

Przy wyborze materiałów budowlanych liczy się też bezpieczeństwo – zwłaszcza to związane z późniejszą eksploatacją. Jego determinantą będzie skład materiału, z którego wznoszone będą mury. Kieruj się więc zasadą, że im produkt jest bardziej naturalny, tym okaże się korzystniejszy dla zdrowia. Przykładem takiego materiału może być beton komórkowy (gazobeton), który pozbawiony jest lotnych popiołów i groźnych domieszek. Jego bazą są zmielony piasek kwarcowy, wapno oraz woda. Powstała z nich mieszanka nie podlega również obróbce w wysokiej temperaturze, przez co wyróżnia się niskim wskaźnikiem promieniowania. Takim ścianom nie są straszne wilgoć, grzyby i pleśnie, a także zmienne temperatury. Więcej informacji na temat tego materiału znajdziemy pod adresem: https://termalica.pl/artykuly/beton-komorkowy-co-to-jest/

Ściany na całe życie to marzenie, które można spełnić! Wystarczy wybrać odpowiedni materiał – odpowiedni tzn. taki, który składa się z naturalnych komponentów, jest odporny na wilgoć, a jego współczynnik przenikania ciepła jest niski.

Similar Posts