Dom i Ogród

Co należy wiedzieć o osuszaniu ścian metodą cięcia?

Co należy wiedzieć o osuszaniu ścian metodą cięcia?

Gwarancją całkowitego pozbycia się wilgoci kapilarnej jest zastosowanie metody osuszania ścian za pomocą cięcia. To rozwiązanie skupia się przede wszystkim na położeniu nowej powierzchnia izolacyjnej w murze zajętym wilgocią. Osuszanie ścian tą metodą można wykonać w kamienicach, domach, a nawet zabytkach. Na czym polega ta technika? Jak należy ją przeprowadzać?

Jak przebiega osuszanie ścian metodą podcięcia?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, na czym ta metoda polega. A więc osuszanie ścian za pomocą cięcia to proces ponownego, precyzyjnie wykonanego, zaizolowania zawilgoconych fundamentów. Do tego celu wykorzystuję się albo piłę z linią diamentową albo z łańcuchem widiowym. W miejsce cięcia wkładana jest płyta izolacyjna, która zapobiega ponownemu wystąpieniu wilgoci. Zwyczajnie zatrzymuje ona wilgoć, która z podłoża wędruje ku górze. Dzięki temu wyższe partie budynku są zabezpieczone. Niemniej jednak płytę izolacyjną można położyć bardzo nisko, aby zapobiec pojawieniu się wilgoci na całej długości ściany.

Przebieg osuszania ścian metodą cięcia wygląda następująco:

  1. Odnalezienie wszelkich przeszkód oraz przewodów a także wytyczenie spoiny do robót w murze.
  2. Przecięcie ściany przy użyciu piły łańcuchowej w ceglanym fundamencie. Jeśli jest on z kamienia, żelbetonu bądź betonu konieczne jest zastosowanie piły z liną diamentową. Dlaczego? Ponieważ ziarna diamentu, które znajdują się w widii, są w stanie bardzo skutecznie przetrzeć każdy budulec. Natomiast inne materiały mogłyby sobie z tym zadaniem nie poradzić. Cięcia dokonuje się odcinkami mającymi 1 m długości. Wszystko zależy od warunków zabudowy i statyki. Następuje także przygotowanie szczeliny do izolacji.
  3. Ulokowanie płyty, mającej właściwości wodoszczelne, która została wykonana z polietylenu bądź poliestru z dodatkiem włókna szklanego. Musi być umieszczona tak, by wystawała z fundamentu mniej więcej na szerokość tynku. Pojedyncze płyty układa są na tzw. zakładkę, a w miejscu łączeń osadzane są kliny, które je dociskają.
  4. Wtłoczenie dobrze dobranych pod względem grubości klinów przy pomocy młotka.
  5. Wprowadzenie zaprawy z cementu z dodatkiem wspomagaczy, które są w stanie wypełnić wszelkie ubytki w ścianie.

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie ścian metodą cięcia?

Osuszanie fundamentów tą metodą ma wiele plusów. Są to między innymi:

  • gwarancja, że problem wilgoci kapilarnej nie wystąpi ponownie, i to aż po kres wytrzymałości budynku,
  • zniwelowanie utraty ciepła,
  • niewątpliwą zaletą osuszania ścian metodą podcięcia jest sprawne, precyzyjne i bardzo szybkie wykonanie tej usługi. Zajmuje to zaledwie kilka dni roboczych, w zależności od wymiarów budynku,
  • osuszanie murów tym sposobem całkowicie wyklucza podciąganie wilgoci. I nie ma na to wpływu ani to jak bardzo ściana była zawilgocona ani materiał, z którego została postawiona,
  • izolacja pozioma, do której używa się specjalnych płyt, daje gwarancję odporności na korozję, różnego rodzaju uszkodzenia, a także wpływ związków chemicznych.

Każdy moment jest dobry, aby wykonać osuszanie ścian metodą cięcia. Rozwiązanie to bowiem stosuje się wtedy, kiedy wilgoć się pojawi, ale nie tylko. Znajduje ono zastosowanie także jako rozwiązanie prewencyjne.

Similar Posts