Dom i Ogród

W jaki sposób wyczyścić kostkę brukową na podjeździe? Oto najlepsze metody

W jaki sposób wyczyścić kostkę brukową na podjeździe? Oto najlepsze metody

Materiałem najczęściej wykorzystywanym do tworzenia podjazdów wokół posesji jest kostka brukowa. Aby zawsze prezentowała się ona w pełni efektownie, ciesząc oko, zadbać należy o jej regularną pielęgnację. W przeciwnym wypadku, kostka może z czasem stracić swój naturalny kolor, a na jej powierzchni mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne zacieki. Jak powinno wyglądać czyszczenie kostki brukowej? Podpowiadamy!

Jak często należy czyścić kostkę brukową?

Czynność, jaką jest czyszczenie kostki brukowej wykonywać powinno się minimum 3 razy do roku. W sezonie wiosennym należy usunąć z jej powierzchni wszelkiego rodzaju naloty, jakie mogły pojawić się na skutek działania wilgoci zimą. Lato to najlepszy okres na pozbycie się nieestetycznych chwastów oraz mchów ze szczelin między poszczególnymi kostkami. Jesienią warto oczyścić oraz zaimpregnować podjazd przed zbliżającą się zimą. Pamiętać należy także o regularnym zamiataniu powierzchni kostki. To sprawdzony sposób na pozbycie się zbierających się regularnie na niej liści oraz wilgotnego piasku.

Jak powinno się dbać o kostkę brukową zimą? Niezbędne będzie jej częste odśnieżanie. Każdy posiadacz podjazdu wykonanego z kostki brukowej pamiętać powinien również o tym, by w sezonie zimowym nie posypywać go solą. Związane jest to z faktem, iż przyczyniać może się ona do trwałego uszkodzenia kostki i osłabienia jej zewnętrznej warstwy. W konsekwencji tego, na jej powierzchni mogą zacząć pojawiać się białe osady. Do posypywania kostki brukowej bez obaw wykorzystywać można natomiast piasek.

Plamy na kostce brukowej – jak się ich pozbyć?

Na skutek codziennego użytkowania, na powierzchni kostki brukowej z czasem mogą zacząć pojawiać się różnego rodzaju zabrudzenia. Wyjątkowo uporczywe bywają tłuste plamy – czy to ze smaru, czy z oleju silnikowego. Jeżeli zauważymy tego typu zabrudzenie, należy je możliwie jak najszybciej usunąć. W przeciwnym wypadku tłuszcz może wniknąć w kostkę, pozostawiając nieestetyczny, trwały zaciek. Tłustą plamę należy w pierwszej kolejności posypać piaskiem, który wchłonie nadmiar oleju. Następnie usuwamy go i czyścimy zabrudzoną powierzchnię wodą z dodatkiem preparatu czyszczącego dedykowano kostkom brukowym.

Kostka brukowa na podjeździe może również ulec zabrudzeniu farbami, klejami czy zaprawami. Tego typu zabrudzenia należy zwilżyć wodą, a następnie sięgnąć po skoncentrowany środek zawierający w swoim składzie kwas nieorganiczny (rozrabia się go w wodzie, w proporcji nie większej niż 1:15). Na koniec, dokładnie szorujemy powierzchnię gąbką.

Co należy zrobić w sytuacji, gdy po pozbyciu się przyklejonej do kostki brukowej gumy do żucia na podjeździe powstał tłusty ślad lub co gorsza – próby pozbycia się jej okazały się bezskuteczne? W tym przypadku najlepiej sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Podgrzana do wysokiej temperatury woda z łatwością rozpuści gumę. Szukając dodatkowych informacji na temat tego urządzenia, warto zajrzeć do wpisu: https://aniaradzi.pl/porady/myjka-parowa-karcher-opinie-uzytkownikow-skutecznosc-dzialania-cena/.

Sprawdzone sposoby na walkę z osadami wapiennymi

Innym rodzajem zabrudzeniem, z którym bardzo często mamy do czynienia w przypadku kostki brukowej są wykwity rozwijające się na skutek naturalnej erozji kamienia. Do tworzenia się takich osadów wapiennych dochodzi pod wpływem wilgoci. Mimo, iż nie wpływają one negatywnie na trwałość kostki, prezentują się bardzo nieestetycznie. W znaczącej części przypadków, osady po kilku miesiącach wypłukują się samoistnie na skutek opadów deszczu. Czynność tę można jednak przyspieszyć, sięgając po myjkę ciśnieniową. Pomoże ona również w pozbyciu się pleśni oraz grzybów. Inny sprawdzony sposób na wyczyszczenie kostki brukowej z osadów to dedykowane preparaty zawierające w swoim składzie odpowiednio dobrane kwasy. Oprócz tego, takie środki skutecznie ochronią ją przed kolejnymi zabrudzeniami. Po aplikacji, należy je dokładnie zmyć wodą.

Mchy i chwasty między kostkami – w jaki sposób je usunąć?

Każdy posiadacz kostki brukowej pamiętać powinien o regularnym usuwaniu rosnących między kostkami mchów czy chwastów. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych – należy sobie bowiem zdawać sprawę z faktu, iż rosnące pod podjazdem korzenie mogą przyczyniać się do unoszenia nad ziemię elementów kostki brukowej sprawiając, że z czasem stanie się ona nierówna.

Jak prawidłowo usunąć niechciane rośliny? Do tego celu dobrze sprawdzą się specjalne preparaty dedykowane chodnikom. Przydatna okazać może się także druciana szczotka, z pomocą której z łatwością pozbędziemy się chwastów. Najlepszym rozwiązaniem będzie model o wąskim włosiu, które z łatwością dostanie się w nawet najwęższe szczeliny. Osoby, którym zależy na trwałym, a jednocześnie szybkim usunięciu mchów, zaopatrzyć powinny się natomiast w palnik gazowy. Bez obaw – nie uszkodzi on i nie przebarwi kostki brukowej.

Więcej praktycznych informacji na temat mycia tego typu powierzchni znaleźć można w tekście: https://kb.pl/porady/czyszczenie-kostki-brukowej-zrob-sam-poradnik/.

Similar Posts