Inteligentny zegarek czy telewizor to terminy już nam powszechnie znane. Mogą one być elementami inteligentnego domu. Co to jednak znaczy? Jakie systemy i instalacje kryją się pod tym terminem? Jak zaprojektować inteligentny dom? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Smart home – co to oznacza?
Jedni jako inteligentny dom wyobrażają sobie niezwykle nowoczesny, niemal futurystyczny budynek, niemal rodem z filmów science fiction, inni wyobrażają sobie wiele zaawansowanych i skomplikowanych technologii oraz drogich systemów, które w pełni zautomatyzowały nasze życie.
Wybór systemu zależy od potrzeb domowników
Smart dom nie przypomina jednak siedziby bohatera filmowego z przyszłości, a po prostu jest wyposażony w różne systemy, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie – jak m.in. rolety antywłamaniowe, urządzenia elektroniczne smart czy czujniki oraz kamery. Wieloma pojedynczymi urządzeniami można łatwo sterować z poziomu aplikacji mobilnej – w ten sposób uruchomisz np. piec czy pralkę, wychodząc z domu czy też podniesiesz rolety tuż przed wjazdem na posesję.
Inteligentny dom można skonfigurować na swój własny sposób, zgodny z potrzebami. Pracę każdego systemu – jak stacje kontrolne czy rolety zewnętrzne – można łatwo dopasować do swoich przyzwyczajeń, stylu życia, godzin pracy i powrotu. Wracasz z wakacji i obawiasz się zimna w domu? Centralny moduł sterujący grzejnikami CO pozwoli ustawić pożądaną temperaturę – zadbasz o idealne warunki na czas. Pełna kontrola nad smart home to właśnie najwyższy komfort, dla którego decydujemy się na takie nowoczesne rozwiązania.
Różne systemy inteligentnego domu – propozycje
Żaluzje fasadowe. Jednym z elementów smart home mogą być inteligentne żaluzje fasadowe sterowane automatycznie. Nowoczesne technologie w dużych domach z wieloma przeszkleniami umożliwią sterowanie większą liczbą żaluzji. Za ich funkcjonowanie odpowiada system sterowania, którego wybór będzie miał ogromny wpływ na komfort oraz wygodę użytkowania.
Żaluzje fasadowe chronią przed promieniami słonecznymi i zapewniają zaciemnienie szyb. Z kolei żaluzje antywłamaniowe będą trudne do sforsowania przez złodziei. Największą popularnością cieszą się automatycznie sterowane żaluzje zewnętrzne, bo zapewniają wygodę i są wyjątkowo proste w obsłudze.
Rolety zewnętrzne. Są one często wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań w blokach, ale też biur. Wysokiej jakości rolety zewnętrzne to również warstwa izolująca mieszkanie lub dom od warunków pogodowych. Przez okno często ciepło ucieka, a roleta może je zatrzymać podczas dni jesiennych czy zimowych. Dzięki temu zużyjemy mniej energii na ocieplenie wnętrza, czego rezultatem będą niższe rachunki za prąd.
Sprawdzą się także jako dodatkowa izolacja akustyczna, gdyż chronią przed hałasem z zewnątrz, dzięki czemu zapewniają spokój i ciszę. Stanowią też barierę przed wścibskimi sąsiadami – gwarantują prywatność i sprzyjającą wypoczynkowi ciemność. Inteligentne rolety sterowane elektrycznie to wygoda oraz trwałość zasilania. Sterownik roletowy pozwoli na wygodną i sprawną obsługę całego systemu rolet.
Rolety antywłamaniowe. Z kolei w sklepach i punktach usługowych sprawdzą się rolety antywłamaniowe, które będą dodatkowym zabezpieczaniem przed włamaniem. Stanowią utrudnienie dla złodzieja. Każda roleta utrudnia włamanie się, ale antywłamaniowa jest wzmocniona dodatkowym pancerzem, ma też mocniejsze mechanizmy, co oznacza jeszcze wyższy stopień ochrony.
Wiele modeli zabezpiecza przed włamaniem, ale warto wiedzieć, że każda roleta ma klasę odporności, która potwierdza jej skuteczność – najczęściej jest to RC2 lub RC3. Rolety to inwestycja na lata, dlatego polecamy materiały dobrej jakości oraz nowoczesne rozwiązania, które zapewnią trwałość i satysfakcję z wyboru.