Porady

Jak wybrać pompę ciepła gruntową? Które urządzenie sprawdzi się w budynkach wielorodzinnych?

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowe pompy ciepłą są bardzo stabilnym źródłem ciepła. Najnowsze Warunki Techniczne wymagają od inwestorów wykonywania budynków bardzo dobrze ocieplonych, o niskiej emisji CO2 i z coraz większym udziałem energii odnawialnych. W związku z tymi zmianami gruntowe pompy ciepła będą coraz częściej spotykane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach wielorodzinnych. W artykule przedstawiamy, które z urządzeń marki Vaillant przystosowane są do małych domów jednorodzinnych, a które do dużych budynków wielorodzinnych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie kwestie trzeba uwzględnić przy wyborze pompy ciepła do domów wielorodzinnych,
  • jakie kryteria energetyczne muszą spełnić domy jednorodzinne.

Obecnie, aby uzyskać pozwolenie na budowę, musimy dostarczyć projekt budynku oraz przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej. W charakterystyce tej uwzględniona jest energia pierwotna (EP) budynku, która w domu jednorodzinnym nie może przekroczyć 70 kWh/m2a, a w budynku wielorodzinnym – 65 kWh/m2a. Co prawda niska wartość EP nie oznacza jeszcze niskich kosztów eksploatacji, o których mówi energia końcowa, ale wciąż ma duży wpływ na nasz budynek.

Pompy ciepła gruntowe a pozwolenie na budowę

Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, aby spełnić warunek o nieprzekroczeniu EP 70 kWh/m2a w przypadku domu jednorodzinnego oraz 65 kWh/m2a w przypadku domu wielorodzinnego musimy korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wartość energii pierwotnej w dużej mierze zależy od  tego, jaki system grzewczy wybierzemy. Sprawność źródła ciepła jest najniższa dla kotłów stałopalnych, a najwyższa – dla pomp ciepła gruntowych. Niezwykle istotne jest również to, jak zaizolujemy nasz budynek, jak będzie wentylowany i w jaki sposób będzie przygotowywana ciepła woda. O tym, że musimy dbać o odpowiednią izolację budynku, wiemy od dawna, i większość nowych budynków jest bardzo dobrze zaizolowana, dlatego duża część energii jest pochłaniana w procesie przygotowywania ciepłej wody. Wskaźnik EP możemy zmniejszyć poprzez montaż systemu solarnego, jednak obecnie miejsce na dachu przeznaczone jest na instalację fotowoltaiczną. Instalacja ta również ma wpływ na to, czy dostaniemy pozwolenie na budowę. W związku z tym przygotowanie ciepłej wody przez urządzenia wykorzystujące ekologiczne, odnawialne źródła ciepła jest bardzo ważnym elementem. Rozwiązaniem, które pomaga w osiągnięciu odpowiedniego wskaźnika EP w dużych budynkach oraz zapewnia najwyższy komfort cieplny, jest instalacja gruntowej pompy ciepła, która będzie pracowała zarówno na CO jak i CWU.

Oprócz małego zużycia energii oraz braku zanieczyszczeń związanych ze spalaniem paliw stałych w naszym budynku urządzenie grzewcze musi zapewnić najwyższy komfort cieplny. W dużych budynkach mieszkalnych wymagana jest duża moc na cele grzewcze. Urządzeniem, które dobrze sprawdzi się w takich warunkach, jest nowa pompa geoTHERM perform o mocy 25, 40 lub 78 kW. Dzięki możliwości kaskadowania aż 8 jednostek o mocy całkowitej przekraczającej 600 kW możemy ogrzać nawet bardzo duże bloki. Temperatura zasilania sięgająca 65°C pozwala pokryć wysokie zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową nie tylko w nowych budynkach. Pompa geoTHERM sprawdzi się również w połączeniu z modernizowaną instalacją grzejnikową. Wymiana starego urządzenia grzewczego może przynieść duże korzyści finansowe użytkownikom modernizowanych budynków wielorodzinnych.

Wybierając pompy ciepła gruntowe, musimy przygotować odpowiedni projekt instalacji, który uwzględni zapotrzebowanie na cele centralnego ogrzewania oraz duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Niezbędny będzie również projekt wykonania odwiertów. Liczba odwiertów przy dużych budynkach jest znacząca i wymaga sporej ilości miejsca. Firma Vaillant wspiera proces projektowania zarówno zdalnie, jak i osobiście, dzięki czemu wybór urządzenia pomimo złożoności instalacji zawsze przebiega zgodnie z planem.

 

Jak działa pompa ciepła gruntowa w budynkach jednorodzinnych?

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, budynki jednorodzinne również muszą spełnić wymagania WT2021, aby inwestor mógł dostać pozwolenie na budowę. Różnicą jest zapotrzebowanie na moc grzewczą. Budynki te ze względu na mniejszą kubaturę nie wymagają tak dużych mocy. Doskonale sprawdzą się w nich więc pompy ciepła gruntowe flexoTHERM exclusive o mocy od 5 do 19 kW, które posiada w swojej ofercie firma Vaillant. Urządzenia te sprawdzą się w małych domach parterowych oraz niewielkich bliźniakach. Są one dostępne w dwóch wersjach. Pierwsza flexoCOMPACT z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 185 l, przeznaczonym do budynków, w których z ciepłej wody korzysta do 4 osób. Zasobnik ten wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu dłużej zachowuje żywotność i nie potrzebuje anody ochronnej. Druga wersja to flexoTHERM, do którego możemy dobrać zasobnik dostosowany do liczby mieszkańców. Pompy flexo, podobnie jak pompy geoTHERM, bardzo dobrze sprawdzają się w modernizowanych budynkach.

Proces doboru pompy ciepła gruntowej do domu jednorodzinnego jest mniej złożony niż w przypadku bloków. Nie zmienia to jednak faktu, że wykonanie projektu instalacji wciąż jest zalecane. Nowe budynki posiadają już takie projekty, ale bardzo ważne jest też określenie zapotrzebowania na moc grzewczą budynku modernizowanego. Dzięki temu możemy wybrać najbardziej ekonomiczne urządzenie oraz dopasować liczbę odwiertów tak, aby pompa pracowała niezawodnie przez wiele lat.

Pompy ciepła gruntowe marki Vaillant charakteryzują się niezawodnością działania i posiadają dziesięcioletnią gwarancję na sprężarkę. Wybór rozwiązania wymaga uwzględnienia charakterystyki budynku oraz instalacji, dlatego warto współpracować z autoryzowanymi instalatorami, którzy przeszli odpowiednie szkolenie w firmie Vaillant i mogą zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Similar Posts