Dom i Ogród

Jakie okna PCV wybrać? Poradnik zakupowy

Jakie okna PCV wybrać? Poradnik zakupowy

Spośród dostępnych na rynku różnego rodzaju okien: z PCV, drewnianych i aluminiowych, to właśnie te pierwsze cieszą się największym uznaniem. Jest to związane z niemałą liczbą zalet w porównaniu do pozostałych wymienionych, a także kosztami zakupu i montażu, które idą w parze z oczekiwaną jakością. Jakie okna PCV wybrać do domu, aby przetrwały lata użytkowania?

Jakie okna PCV? Na co zwracać uwagę podczas wybierania?

 

Zastosowane materiały, zabezpieczenia, posiadane certyfikaty, ponadto parametry. W dużym uogólnieniu to najważniejsze cechy, który należy brać pod uwagę podczas wybierania stolarki okiennej, ale przypatrzymy się każdemu z osobna.

 

Dlaczego okna z PCV? Bo to materiał, który jest w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, nie tracąc na swoich właściwościach. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Nie poddaje się działaniu czynników biologicznych i chemicznych, czego nie można powiedzieć chociażby o drewnianych odpowiednikach. Ponadto okna PCV, przy braku dodatkowych źródeł palnych, w razie pożaru same wygasają.

 

Jakość, trwałość i wytrzymałość zastosowanego materiału, to bardzo ważne cechy. Te najlepsze jest w stanie zagwarantować polski producent okien Domel. Kolejny element, który ma znaczenie dla komfortu użytkowników, ale i oszczędności, to wspomniane parametry. Mowa o termoizolacyjności oraz dźwiękoszczelności. Okna mają za zadanie chronić przed ucieczką ciepła, aby nie trzeba było dopłacać w sezonie grzewczym. Od grubości ramek, konstrukcji profilów czy szyb, zależy również ochrona przed dźwiękami napływającymi z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów położonych w centrach lub w pobliżu ruchliwych i głośnych ulic.

 

Jakie okna PCV będą gwarancją jakości i spełnienia restrykcyjnych wymogów? Te, które posiadają stosowne certyfikaty, chociażby Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Jest to jeden z dokumentów stanowiący potwierdzenie właściwości okien, które w swojej ofercie posiada firma Domel.

 

I wreszcie trzeba mieć na uwadze zastosowane w stolarce okiennej zabezpieczenia. Stalowe okucia czy dodatkowe elementy, które razem tworzą skuteczny system antywłamaniowy. Szczególnie w przypadku drzwi, okien tarasowych, które są najbardziej podatne na włamania. Przykładowe drzwi tarasowe posiadające skuteczny system zabezpieczeń antywłamaniowych od firmy Domel znajdziemy tutaj

 

Okna PCV jak wybrać w zależności od architektury domu?

 

Do domów o architekturze tradycyjnej czy też klasycznej, sprawdzają się okna w standardowych kształtach, prostokątne bądź kwadratowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamówić nietypowy kształt, który wpisze się w potrzeby niekoniecznie standardowych pomieszczeń. W domach nowoczesnych, głównie w budownictwie pasywnym, stawia się na okna energooszczędne o minimalistycznym designie, będące w stanie przepuszczać maksimum naturalnego światła słonecznego.

 

Na estetykę wpływ ma kolorystyka oklein, ale i ramek. Do wyboru są różne barwy, wraz z możliwością zastosowania odmiennych kolorów wewnątrz, a także na zewnątrz okien. Właściciele domów, które swoją architekturą nawiązują do klimatu rustykalnego – przypominają małe pałace lub wille, mogą postawić na okleinę drewnopodobną, która do złudzenia przypomina drewnianą stolarkę okienną. Producent okien Domel dodatkowo umożliwia dopasowanie ramek okien do kolorów zastosowanych na ścianach.

 

Najważniejsze elementy!

 

Odpowiedź na pytanie, jakie okna PCV będą najlepsze, zależna jest w dużej mierze od potrzeb odbiorców, wymagań, jakie stawia przed nimi sam budynek mieszkalny. Pewne jest natomiast, że trwałość i jakość zastosowanych materiałów, liczba profili w konstrukcji okien, grubość szyb, ciepłe ramki, wybrane uszczelki i rozwiązania antywłamaniowe, decydują o komforcie użytkowania okien.

 

Warto wiedzieć, że decydując się na stolarkę okienną bazującą na PCV, można połączyć jakość, przystępne ceny, estetykę, możliwość indywidualnych realizacji oraz bezproblemową pielęgnację. To wszystko razem decyduje o dużej popularności okien z PCV.

Similar Posts