Każdy kolejny rok przynosi nowe trendy we wzornictwie modnych elewacji. Warto pamiętać jednak, że niektóre odcienie nigdy nie tracą na atrakcyjności. W kategorii tej przoduje klasyczna biel, która bardzo dobrze prezentuje się w niemal każdych okolicznościach. Jaki tynk na elewację najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?
Biała elewacja to koncept ponadczasowy
Uniwersalność bieli czyni z niej doskonały wybór zarówno do domów w stylu dworkowym, jak i modernistycznym, dzięki czemu wyróżniają się one na tle kolejnych zabudowań czy pobliskich terenów zielonych. Biała elewacja optycznie powiększa budynek, na czym z pewnością zyskają niewielkie domy jednopiętrowe bądź parterowe. Odcień ten doskonale łączy się z drewnem, kamieniem i betonem, tworząc niepowtarzalne rezultaty.
Biała elewacja domu to także wydatne wsparcie w przeciwdziałaniu skutkom letnich upałów. Barwa ta odbija promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura elewacji i ścian wewnętrznych w budynkach bez ocieplenia staje się bardziej przyjazna dla domowników. Pozytywny wpływ tego koloru potwierdzają testy, zrealizowane przez firmę Baumit w Parku Badawczym Viva.
Co wykazały badania w Baumit Viva Park?
Firma Baumit przeprowadziła szereg testów, mających wykazać związek pomiędzy wykończeniem domu a panującą w nim temperaturą. Przedmiotem badań zostały murowane domy, które wyeksponowano na temperaturę zewnętrzną o wysokości 32˚C i bezpośrednie nasłonecznienie. W nieizolowanym budynku z czarną elewacją temperatura wzrosła o 5˚C – wartość ta spadła nieznacznie w przypadku takiego samego domu o białej elewacji. Największą różnicę pełni obecność samej izolacji – to właśnie ona odpowiada za zahamowanie wzrostu temperatur w domu.
Jaki tynk na elewację wybrać, aby utrzymać pierwotną biel?
Wiele osób obawia się, że biała elewacja domu będzie przyciągać zabrudzenia. Jeśli zastanawiasz się, jaki tynk wybrać, powinieneś dokładnie zapoznać się z charakterystyką dostępnych na rynku produktów. Interesującym wyborem jest min. tynk silikonowy Baumit SilikonTop (https://baumit.pl/produkty/wyprawy-wierzchnie/tynki-strukturalne/baumit-silikontop), który ochroni elewację przed pojawieniem się porostów grzybów i glonów oraz brudem.
Baumit SilikonTop cechuje się niską nasiąkliwością i wysoką paroprzepuszczalnością, wspierając proces „oddychania” ściany. Co więcej, bardzo dobrze współpracuje z ociepleniem ze styropianu oraz wełny mineralnej.
Jaki tynk na elewację wybrać, jeśli nasz dom znajduje się w zanieczyszczonej okolicy?
Biała elewacja w okolicy o wysokim zanieczyszczeniu powietrza (np. w sąsiedztwie ruchliwej ulicy) powinna być w najlepszy sposób zabezpieczona przed korozją mikrobiologiczną oraz brudem. Tynk silikonowy premium (https://baumit.pl/produkty/wyprawy-wierzchnie/tynki-strukturalne/baumit-startop) doskonale radzi sobie z tym zadaniem. Jego właściwości przybliża nam Tomasz Jarzyna, ekspert firmy Baumit:
– Tynk silikonowy Baumit StarTop wyróżnia się właściwościami hydrofilowymi i wewnętrzną strukturą przypominającą koralowca, które pomagają w szybkim rozprowadzeniu wilgoci na powierzchni i w konsekwencji szybkim wysychaniu elewacji. Produkt ten cechuje się również właściwościami hydrofobowymi, takimi jak odporność na zawilgocenie, i procesem perlenia się wody, która w łatwy sposób spływa z elewacji, zabierając ze sobą także zanieczyszczenia.
Jak wybrać odpowiedni kolor elewacji?
Podobnie jak inne kolory, biel występuje w wielu odcieniach. Zimne warianty cechują się delikatną zielenią, błękitem i fioletem, które nadają im czysty i świeży wygląd. Ciepłe odmiany, tworzone za pomocą czerwieni, żółci i oranżu, tworzą delikatną aurę i przyjazny blask.
Zastanawiasz się, który odcień najlepiej sprawdzi się na Twojej elewacji? Zapoznaj się z kolekcją Baumit Shades of White, która zawiera aż 12 ciepłych i zimnych odcieni bieli, dzięki którym osiągniesz wymarzony rezultat końcowy. Kolory tynków silikonowych z kolekcji Baumit Shades of White pozwolą uzyskać oszałamiający tynk na elewację, który zachowa swój pierwotny wygląd przez wiele nadchodzących lat.