Dom i Ogród

Nowoczesne rozwiązania dla pospolitych ścian

Nowoczesne rozwiązania dla pospolitych ścian

Odświeżanie, projektowanie i gruntowne zmiany w męczących wnętrzach – brzmi skomplikowanie, jednak wcale nie musi takie być! Chcąc nadać pomieszczeniu duszę i wyjątkowy charakter, wystarczy sięgnąć po parę ciekawych elementów. Przedstawiamy kilka pomysłów na zagospodarowanie ścian z użyciem tapet.

Postaw na tapetę!

Ponadczasowy pomysł niewychodzący z mody od kilku sezonów, czyli tapeta. Taka ozdoba cieszy się popularnością od wielu lat, łącząc wspaniałą estetykę z praktycznością. Wachlarz motywów pełnych różnorodnych wzorów i kolorów jest odpowiedni do niemal każdego pomieszczenia, gdyż stwarza nowe możliwości aranżacyjne zarówno w łazienkach, kuchniach, jak i pokojach dziecięcych czy salonach. Największym uznaniem cieszą się nowe rodzaje dekoracji ściennej, czyli tapety zmywalne. Tego typu ozdoby wyróżniają się ciekawymi właściwościami. Sprawdzają się przede wszystkim w miejscach narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni. Tapeta położona na ścianie blisko kuchennej meblościanki będzie stanowiła zabezpieczenie przed zabrudzeniami, a jednocześnie stworzy ciekawe połączenie ze znajdującymi się w pomieszczeniu sprzętami.

Zalety tapet zmywalnych

Ta ulepszona wersja tapety wyróżnia się niezwykłą trwałością i tym, że można ją czyścić bez obaw przed zniszczeniem. Materiał użyty do produkcji tego typu dekoracji to mocne tworzywo, zazwyczaj PVC (polichlorek winylu). Stosowanie takiego materiału zmniejsza wpływ czynników atmosferycznych oraz chemicznych na produkt, co czyni go bardziej wytrzymałym. W przypadku tapet zmywalnych tworzywo to pełni znaczącą funkcję. Dzięki niemu mechaniczne czyszczenie, zmywanie, szorowanie czy moczenie już nie jest im straszne. Właściwości wodoodporne pozwalają na dokładne oczyszczenie powierzchni dekoracji za pomocą mokrej ściereczki bądź z użyciem przeznaczonych do tego substancji chemicznych. Stanowi to dużą zaletę, gdyż w ten sposób tapety są bardziej praktyczne i higieniczne.

Wykorzystanie tapet w pomieszczeniach

Dzięki wyjątkowym właściwościom tego typu ozdoby ścienne można stosować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Zmywalne tapety bywają wykorzystywane jako zamienniki innych elementów dekoracyjnych, takich jak np. płytki. W łazience zamontowanie takiej ozdoby ściennej ograniczy tworzenie się smug czy nieestetycznych śladów. Sprawdzą się tutaj wzory proste i minimalistyczne – w połączeniu z innymi łazienkowymi dekoracjami stworzą zupełnie nowy klimat i optycznie powiększą pomieszczenie. W pokojach dziecięcych z kolei świetnym pomysłem jest położenie tapety zmywalnej przynajmniej na jednej ścianie. Łatwa do zabrudzenia powierzchnia zostanie zabezpieczona przed odciskami rąk czy porysowaniem. Ponadto wybranie wielokolorowego wzoru dekoracji ściennej do pokoju dziecka przyniesie wiele radości i ożywi wnętrze. Ciekawy efekt stworzy także tapeta w salonie, która będzie wyróżniać się w pomieszczeniu. Jej oryginalny wzór może sprawić, że stanie się głównym punktem przestrzeni i idealnym tłem dla mebli.

Similar Posts