Nieruchomości

Zakup mieszkania czy wynajem – które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Zakup mieszkania czy wynajem – które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Marzeniem każdego z na jest własny kąt. Mieszkanie lub dom, który da komfort, pewność i bezpieczeństwo. Jeśli jeszcze nie masz własnego lokum, to zapewne zastanawiasz się jak je zdobyć. Możesz to zrobić na dwa sposoby, a mianowicie kupić lokum lub je wynająć. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania: Jakie korzyści może przynieść zakup nieruchomości? Jakie korzyści może przynieść wynajem nieruchomości?

Jakie korzyści może przynieść zakup nieruchomości?

Planując zakup nieruchomości, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pamiętaj, że zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w Twoim życiu. Często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, który będziesz spłacał przez kolejne 20-30 lat. Dlatego do tego typu inwestycji musisz się bardzo dobrze przygotować. A wszelkich decyzji nie możesz podejmować pod wpływem emocji. Kierując się emocjami lub pośpiechem, bardzo łatwo podjąć błędną decyzję. A konsekwencje złego wyboru będziesz odczuwał przez wiele kolejnych lat.

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości, to w pierwszej kolejności musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Chodzi tu przede wszystkim o wkład własny, który musisz mieć, aby dostać kredyt na finansowanie zakupu nieruchomości. Pamiętaj, że wysokość wkładu własnego rekomendowana przez KNF wynosi 20% wartości nieruchomości. Wiele instytucji finansowych oferuje kredyty z wkładem własnym na poziomie 10%. To jednak w dalszym ciągu jest spora suma pieniędzy. Z drugiej strony wyższy wkład własny automatycznie obniża wartość raty kredytu. Oczywiście jeśli pozwalają Ci na to środki finansowe, możesz kupić nieruchomość za gotówkę. Niemniej jednak większość ludzi musi wspomóc się kredytem.

Decydując się na kredyt, sprawdź koniecznie kursy walut. To może ułatwić ci wybór najkorzystniejszej opcji kredytowej. Pamiętaj przy tym, że kursy walut nie zamrożą się na stałym poziomie na kolejne 20 lat. To, co teraz jest atrakcyjną opcją finansowania, za 10 lat może generować ogromne koszty. Właśnie dlatego najbardziej popularną formą finansowania jest aktualnie kredyt w złotówkach.

W zakupie nieruchomości mogą wspomóc Cię różne programy rządowe. Szczególnie dotyczą one ludzi młodych.

Zakup mieszkania lub domu jest przejawem praktycznego podejścia. Pamiętaj, że w przypadku utraty płynności finansowej możesz sprzedać lub wynająć mieszkanie. Miesięczna rata kredytowa jest obecnie bardzo zbliżona do raty za wynajem mieszkania. Różnica jest taka, że spłacając kredyt, inwestujesz we własną przyszłość. Posiadanie nieruchomości może być dla Ciebie formą dodatkowej emerytury hipotecznej.

Jakie korzyści może przynieść wynajem nieruchomości?

Czy w świetle powyższych argumentów wynajem nieruchomości ma w ogóle jakieś zalety? Tu także musimy wspomnieć o programach rządowych, które przewidują preferencyjne warunki wynajmu mieszkań. Wynajem mieszkania jest najlepszą opcją dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę lub nie mają odłożonych środków na wkład własny. Najczęściej dotyczy to studentów oraz osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.

Dużą zaletą wynajmu mieszkania jest brak ryzyka niewypłacalności kredytowej. Dlatego opcja wynajmu jest optymalnym rozwiązaniem dla osób o nieuregulowanej sytuacji finansowej. Dużą zaletą wynajmu jest fakt, że w każdej chwili możesz z niego zrezygnować. Taka opcja nie wchodzi w grę w przypadku kredytu mieszkaniowego.

Biuro nieruchomości – Katowice

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości zdobycia własnego lokum, zajrzyj na stronę remax-gold.pl. Specjaliści pracujący w biurze RE-MAX Gold z pewnością pomogą Ci znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje wymagania.

Similar Posts