Porady

Gwintownice pneumatyczne – charakterystyka i zastosowanie

Gwintownice pneumatyczne – charakterystyka i zastosowanie

Gwintowanie jest to proces wykorzystywany szeroko w przemyśle. Jest to jeden z etapów obróbki materiału. Do tej czynności wykorzystuje się gwintownice. Możemy wyróżnić kilka rodzajów gwintownic, a jedną z nich jest gwintownica pneumatyczna, która swoje działanie zawdzięcza sprężonemu powietrzu. Jej największą zaletą jest ergonomiczna budowa oraz wysoka precyzja pracy.

Gwintuje się otwory. Dobór odpowiedniej gwintownicy zależy od rodzaju materiału, z którym ma pracować oraz docelowy rozmiar gwintu. Najczęściej spotykanym w przemyśle zakresem pracy gwintownic (dla gwintów metrycznych) jest M1-M16. Materiałami, które poddają się gwintowaniu jest stal i aluminium. Niektóre gwinciarki można stosować także przy materiałach o niejednorodnym składzie.  Istotna informacja na temat gwintu wewnętrznego to typ gwintowanego otworu – przelotowy lub nieprzelotowy. Na jej podstawie dobiera się właściwą oprawkę gwintownika, w przypadku otworów przelotowych bez sprzęgła, z kolei do otworów nieprzelotowych ze sprzęgłem przeciążeniowym.

Gwintownice pneumatyczne to niezwykle intuicyjne i proste w obsłudze narzędzia.  Aby włączyć gwinciarkę, należy przesunąć dźwignię lub wcisnąć odpowiedni przycisk. Narzędzie pneumatyczne posiada wbudowany mechanizm samonawrotowy, dzięki któremu możliwe jest zmienianie kierunku obrotów. Wystarczy delikatnie, liniowo pociągnąć gwinciarkę, aby automatycznie zmieniła obroty na lewe i wysunęła się z otworu. Gwintownica pneumatyczna cechuje się korzystnym stosunkiem mocy do wykorzystania sprężonego powierza. Dodatkowo ręczna gwinciarka pneumatyczna jest wygodna w użyciu, dzięki niewielkim gabarytom. Podczas pracy gwinciarki nie emitują hałasu, mogą wykorzystywać powietrze pozbawione oleju. Do gwintowania stosowane są modele pistoletowe lub proste. Gwintownice pneumatyczne można także stosować z dodatkowymi akcesoriami – stojakami i ramionami. Dzięki zastosowaniu tych elementów zwiększa się bezpieczeństwo  i komfort pracy operatora, a także zapewnia powtarzalność pracy narzędzia przy  gwintowaniu kolejnych elementów.

Gwintownice spotykane są w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie popularne są w branżach związanych z obróbką metali, a także w aplikacjach wymagających precyzyjnego i szybkiego gwintowania otworów.

W sklepie internetowym z pneumatyką firmy Pneumat znajdą Państwo gwintownice różnych producentów m.in. Archimedes, Fuji, Ober i Desoutter. Wybrane modele różnią się parametrami technicznymi oraz przeznaczeniem, dlatego radzimy skontaktować się z naszym doradcą technicznym w celu właściwego doboru gwinciarki do konkretnej aplikacji. Poza narzędziami pneumatycznymi w Pneumat. znajdą Państwo szeroką ofertę armatury przemysłowej, siłowników, przewodów i innych komponentów instalacji pneumatycznych. Odwiedź sklep internetowy z pneumatyką i znajdź wyposażenie dla swojego zakładu!

Similar Posts