Porady

Jaką kostkę brukową wybrać na podjazd dla samochodów?

Jaką kostkę brukową wybrać na podjazd dla samochodów?

Podjazd dla samochodów jest bardzo ważnym elementem otoczenia nieruchomości, zarówno domu jednorodzinnego, jak i biura firmy. Umożliwia wygodne parkowanie pojazdu przed budynkiem, ale także swobodny wjazd do garażu czy pod wiatę. Jest również bardzo intensywnie eksploatowana powierzchnia, po której poruszamy się nawet kilka razy dziennie, dlatego musi zostać solidnie wykonana. Warto więc zamówić wysokiej jakości kostkę brukową oraz zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy zajmą się jej ułożeniem.

Najważniejszy parametr kostki brukowej na podjazd

Najważniejszym parametrem przy wyborze kostki brukowej, która ma służyć do parkowania samochodów i przejeżdżania po niej, jest oczywiście jej grubość. Nigdy nie warto stawiać na najtańsze rozwiązanie, czyli kostkę o grubości 4 cm, ponieważ mimo tego, że jest w najniższej cenie, to nie będzie dobrym rozwiązaniem do utwardzenia terenu pod podjazd dla aut.

Kostka brukowa, która ma 4 cm grubości idealnie sprawdzi się do budowy ścieżek w ogrodzie albo chodników, czyli wszystkich miejsc, gdzie będą poruszać się wyłącznie piesi. W przypadku takiego produktu dopuszczalne obciążenie wynosi do 2 ton, czyli jest niewystarczające dla większości pojazdów średniej klasy. Możemy zdecydować się na kostkę brukową o grubości 6, 8 i 10 lub więcej centymetrów.

Zakup kostki brukowej o grubości 6 cm w zupełności wystarczy na podjazd przy domu jednorodzinnym. Należy jednak pamiętać o tym, że mogą poruszać się po niej wyłącznie auta osobowe do 3,5 tony, ponieważ ciężarowe szybko dokonają uszkodzeń. 8 cm grubości kostki brukowej to idealne rozwiązanie, kiedy mamy pewność, że oprócz aut osobowych, na posesję będą wjeżdżać także pojazdy dostawcze albo szambiarka czy śmieciarka.

Najlepszą wytrzymałość na nacisk ma kostka brukowa o grubości 10 cm, po której mogą przejeżdżać nawet maszyny budowlane czy auta ciężarowe. Produkt tego typu zaliczany jest do kostki przemysłowej i najczęściej wykorzystywany jest na terenach dużych przedsiębiorstw.

Jakość wykonanej podbudowy pod kostkę brukową

Oprócz odpowiedniej grubości kostki brukowej na podjazd należy także wykonać dobrą podbudowę. Niestety wiele ekip brukarskich z pośpiechu czy niewiedzy popełnia wiele różnych błędów, dlatego podjazd po kilku miesiącach może się zapadać. Warto więc postawić zarówno na odpowiedniej klasy produkt, jak i profesjonalną ekipę brukarską.

Granitową kostkę brukową, która znajduje zastosowanie w przestrzeni publicznej, siedzibach przedsiębiorstwach czy w przydomowych obejściach oferuje firma Jadar. Wszystkie zamówione produkty dostarczane są dla klientów pod wskazany przez nich adres.

Similar Posts