Porady

Ogrzewanie na podczerwień alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań!

Ogrzewanie na podczerwień alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań!

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym grzejniki emitują ciepło niemal cały czas. Niestety powietrze ogrzewane w ten sposób jest suche i niekorzystne dla zdrowia, zwłaszcza alergików. Dowiedz się, co to jest ogrzewanie na podczerwień i czy warto mieć je w swoim domu!

 

Ogrzewanie na podczerwień jak działa?

Ogrzewanie na podczerwień to emitowanie ciepła za pomocą promieniowania, do czego w warunkach domowych z reguły potrzebna jest energia elektryczna. Pozyskiwanie energii ze słońca, które jest źródłem promieniowania podczerwonego w naturze, również byłoby możliwe, jednak baterie słoneczne w Polsce są w posiadaniu niewielu prywatnych gospodarstw. 

Fale podczerwieni natychmiast sięgają ludzi i przedmiotów w otoczeniu, gwarantując przyjemne uczucie ciepła bez konieczności czekania. Promieniowanie równomiernie ogrzewa otoczenie, nie wysuszając powietrza, nie grzejąc za mocno ani za słabo. Ogrzewania na podczerwień łatwo możemy rozpoznać po tym, że jarzy się pomarańczowym światłem. 

 

Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to inwestycja. Naturalnie trzeba liczyć się z tym, że rachunki za energię elektryczną będą wyższe, jednak nie są to zawrotne kwoty, jeśli z ogrzewania tego typu korzysta się rozsądnie i umiejętnie. Początkowy koszt generuje zakup urządzenia promieniującego. Najprostsze, z reguły krótkofalowe narzędzie można dostać już od kilkuset złotych. Im dłuższy zasięg i większa moc, tym promienniki będą droższe. Droższe promienniki kosztują około 2 tysięcy zł, a średnia półka cenowa urządzeń tego typu mieści się w przedziale od 600 do 800 zł. 

 

Promieniowanie podczerwone – dlaczego warto z niego korzystać?

Ogrzewanie podczerwone określane jest jako ekologiczne, ponieważ nie emituje spalin do otoczenia i maksymalnie wykorzystuje pozyskaną energię elektryczną. To wygodny i szybki sposób na ogrzanie pomieszczenia. Ogrzewanie podczerwienią nie wysusza powietrza i nie wzbija w powietrze drobin kurzu i roztoczy, które są prawdziwą zmorą alergików. Dodatkowo ten rodzaj ogrzewania nie wymaga naszej ingerencji, w przeciwieństwie do kotłów grzewczych, a promienniki, odwrotnie do zwykłych grzejników, nie zapowietrzają się. 

Warto pamiętać, że promieniowanie podczerwone to rozwiązanie jest szczególnie dobre w ogrodzie, czy w wielkich pomieszczeniach, gdzie ogrzewanie powietrza istotnie jest kosztowne. W warunkach domowych ogrzewanie na podczerwień istotnie jest dobre i komfortowe, ale w przypadku małego metrażu, mniej opłacalne.

Similar Posts