Dom i Ogród

Budownictwo przyszłości, czyli domy szkieletowe

Budownictwo przyszłości, czyli domy szkieletowe

Budowanie domów szkieletowych staje się coraz bardziej popularne, również w Polsce. Jakie zalety ma taka forma budownictwa i dlaczego przyciąga do siebie ludzi?

Zalety domów szkieletowych

Niezaprzeczalną zaletą domów szkieletowych wykonanych z drewna jest to, że prace mogą trwać przez cały rok. Możemy je stawiać o każdej porze roku, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Bardzo mała część zadań w czasie budowy musi być wykonywana na mokro, dzięki czemu czas realizacji skraca się jeszcze bardziej. Większość prac polega na montowaniu komponentów wykonanych wcześniej w fabrykach. Dzięki temu, że duża część elementów – takich jak dach czy ściany – jest prefabrykowana, zyskujemy na dokładności wykonania. Przygotowane już części są składane razem na placu budowy, na wylanym już fundamencie. Dom tego rodzaju jest gotowy do użytku nawet w ciągu trzech miesięcy.

Mity o domach szkieletowych

Wiedza o cechach i faktycznych właściwościach domów szkieletowych jest niestety mała. Krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji o tej formie budownictwa, które negatywnie wpływają na jej renomę. W rzeczywistości domy budowane w tej technice dają nam wiele możliwości, których nie są w stanie zapewnić nam zwykłe domy murowane. Oprócz szybszego czasu wykonania są to również budynki, które łatwiej zaprojektować i wykonać w standardzie energooszczędnym. Przy dobrym zabezpieczeniu taki dom służyć nam będzie przez długie lata. Jest to idealna opcja dla rodzin, które chcą się szybko wprowadzić, a jednocześnie mieć możliwości do potencjalnego powiększania posiadłości. Domy szkieletowe są zazwyczaj mniejsze i lżejsze, dzięki czemu grunt, na którym są postawione, nie ulegnie zbyt dużym uszkodzeniom. Z powodu mniejszej wagi budynku fundamenty pod budowę mogą być cieńsze, co obniży cenę zbudowania domu.

Wiele osób zainteresowanych domami szkieletowymi martwi się o zatrzymywanie ciepła w budynku tego rodzaju. Nie ma jednak powodów do obaw – domy budowane w technologii szkieletowej mogą być ocieplane tak samo, jak domy murowane. Zwykle do tego celu służy wełna mineralna. Jedyną zauważalną różnicą może być szybsze ochładzanie się domu przy wyłączonym ogrzewaniu, ponieważ drewno szybciej oddaje ciepło niż ściany murowane. Jeżeli chodzi o wyciszenie takiego budynku, już na etapie konstrukcji można zaplanować izolację akustyczną. Rozprowadzanie instalacji, zarówno wodnej, jak i elektrycznej, jest o wiele łatwiejsze w domu szkieletowym niż w tradycyjnych budynkach. W tym przypadku nie jest wymagane kłucie w ścianach i sufitach. Elementy instalacji wystarczy ukryć pod poszyciami ścian.

Wybór technologii szkieletowej da nam wiele możliwości, ale też wykluczy niektóre rozwiązania. Przed wyborem musimy dokładnie zastanowić się nad obydwoma wariantami budowy domu. Firma Nardos House oferuje profesjonalną pomoc, a fachowcy w niej zatrudnieni na pewno odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Polecamy zapoznanie się z szeroką ofertą firmy na stronie https://www.nardoshouse.com/. Nardos House działa w tej branży od dwudziestu lat, wyróżniając się wykorzystaniem innowacyjnych technologii.

Similar Posts