Porady

Deskowanie dachu- jak się do tego zabrać? Czy warto?

Deskowanie dachu- jak się do tego zabrać? Czy warto?

Zanim zaczniesz budować jakikolwiek dach, musisz wybrać między pełnym deskowaniem z papą na dach a membraną. Są to dwa zupełnie odmienne rozwiązania, które polegają na wstępnym kryciu więźby dachowej. Deskowanie to bardzo dobrze znane wszystkim dekarzom pojęcie. To tradycyjna i sprawdzona od lat metoda. Złożona jest nie tylko z desek, ale również z papy na dach. Natomiast membrany są stosowane w Polsce dopiero od kilkunastu lat. Trudno powiedzieć, który materiał wstępnego krycia, w większym stopniu spełni Twoje wymagania. Zaprezentujemy Ci najważniejsze zalety obu tych rozwiązań.

Podstawowe cechy membran dachowych

Osoby, które stoją po stronie membran dachowych, podkreślają przede wszystkim ich właściwości wodoszczelne, Dobrej jakości membrana, w całości odprowadza przecieki z podstawowego pokrycia dachowego i stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla termoizolacji. Membrany wyróżniają się również dużą paroprzepuszczalnością. Skutecznie odprowadzają wilgoć z wnętrza budynku oraz minimalizują ryzyko zawilgocenia izolacji. Dodatkową bardzo dużą zaletą tego  rodzaju rozwiązań jest również wodoszczelność. Membrana bardzo dobrze chroni poddasze przed wiatrem, co umożliwia kontrolowanie poziomu wentylacji w pomieszczeniach. Jednak trzeba pamiętać o tym, że aby membrana była wodoszczelność, to konieczne jest układanie membrany na tak zwaną zakładkę (wynoszącą minimum 10 cm). Bardzo ważne jest również sklejenie membrany przy pomocy dobrej jakości taśm dwustronnych lub gotowych pasków kleju. Gdy szukasz odpowiedniej firmy do budowy dachu, dobrze jest wybrać sprawdzonych fachowców. Możesz popytać znajomych, którzy ostatnio zajmowali się własnym dachem. Dużą zaletą jest cena montażu membran. Jest ona zawsze o wiele niższa niż przeprowadzenie klasycznego deskowania. W dodatku membrany dachowe są prostsze w montażu. 

A może być tradycjonalistą i przeprowadzić deskowanie dachu?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej deskowanie dachu to sprawdzony sposób. Bardzo dobrze wzmacnia całą konstrukcję dachową oraz zabezpiecza ją przed wszystkimi uszkodzeniami. Gdy ułożysz deskowanie, to nie musisz od razu montować pokrycia głównego. Szczelne deskowanie z papą może czekać nawet rok  na montaż dachówki czy blacho dachówki. Ta metoda zapewnia bardzo wysoką wodoszczelność i wiatroszczelność. Niestety nie ma ideałów. Właściwości paroprzepuszczalne są niższe niż w przypadku nowoczesnych folii membranowych. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że deskowanie jest uniwersalne i nie musisz go usuwać w czasie wymiany głównego pokrycia dachowego, tak jak ma to miejsce w odniesieniu do membran dachowych. 

Similar Posts